Działdowo.pl | Internetowy serwis informacyjny miasta Działdowa

Poniedziałek, 21.04.2025r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Powrót powrót

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

4 maja, w dzień Świętego Floriana, strażacy obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka. Symbolem święta jest czerwono-niebieska wstążeczka, symbolizująca ogień i wodę. Wszystkim naszym dzielnym strażakom,  życzymy zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, oraz  spokojnej służby. 

Tak minął rok 2020 naszym strażakom

197 razy wyjeżdżali do pożarów, a w sumie brali udział w 630 zdarzeniach. W 2020 roku w likwidacji pożarów i skutków miejscowych zagrożeń udział brało 1389 zastępów straży pożarnych, w tym 6044 strażaków. Największy procent strażaków biorących udział w zdarzeniach stanowili strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, będących w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W roku 2020 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie nie wpłynęła ani jedna skarga, dotycząca działalności komendanta PSP, działalności kontrolno-rozpoznawczej, operacyjnej lub spraw innych. Nie było również skarg od interesantów. W ubiegłym roku w Komendzie PSP w Działdowie służbę pełniło 47 strażaków i zatrudnionych było 2 pracowników cywilnych. Za worową realizację obowiązków służbowych oraz zaangażowanie w realizację zadań 3 strażaków wyróżnionych zostało  Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, a 1 otrzymał Dyplom Komendanta Głównego PSP. Strażacy uczestniczyli też w szkoleniach doskonalących i specjalistycznych,  przeprowadzanych w Ośrodku Szkolenia KW PSP Olsztyn i innych ośrodkach szkoleniowych.

Gdzie może być niebezpiecznie 

Szczególne zagrożenia o charakterze pożarowym na terenie powiatu mogą dotyczyć: obszarów leśnych, zwłaszcza w okresach długotrwałych suszy, obszarów wiejskich, gdzie występują zwarte kompleksy obiektów budowlanych, często o palnych konstrukcjach, terenów i upraw rolniczych, szczególnie w okresach zbioru płodów rolnych, terenów staromiejskich, gdzie dominuje zwarta zabudowa budynków mieszkalnych o palnych elementach konstrukcyjnych, zakładów przemysłowych, w których przetwarza się lub magazynuje materiały niebezpieczne pożarowo. .

Las iglasty pali się szybciej 

Obszary leśne na terenie powiatu zajmują powierzchnię ponad 260 km2, co stanowi ponad ok. 27% jego ogólnej powierzchni. Całość terenów leśnych zaliczona jest do III kategorii zagrożenia pożarowego. Największe zagrożenie pożarowe stwarzają lasy iglaste, które stanowią ponad 96% ogólnej powierzchni terenów leśnych.

Żniwa – gorący okres

Powiat działdowski jest typowo rolniczym regionem kraju. Na jego terenie dominuje rozdrobniona indywidualna gospodarka rolna. Zwarta zabudowa na większości terenów wiejskich stwarza duże zagrożenie pożarowe z możliwością powstawania pożarów przestrzennych. Użytki rolne na terenie powiatu stanowią ponad 60% jego ogólnej powierzchni. Największe zagrożenia pożarowe występują w okresie zbioru płodów rolnych. Zagrożenia potęgowane są często poprzez wypalanie pozostałości roślinnych na polach, co w okresach suszy, powoduje niejednokrotnie rozprzestrzenianie się pożarów na inne tereny, np. przyległe tereny leśne. 

Stare budownictwo 

Największe zagrożenie pożarowe na terenie miast występuje w częściach zabudów staromiejskich, gdzie dominuje zwarta zabudowa budynków wzniesionych z palnych elementów konstrukcyjnych: stropów, dachów i klatek schodowych.

Materiały łatwopalne 

Najbardziej uprzemysłowionym obszarem  są większe zakłady przemysłowe, na terenie Działdowa, Lidzbarka i Iłowa. Największe zagrożenie pożarowe stwarzają zakłady przechowujące duże ilości materiałów niebezpiecznych pożarowo, np. rozpuszczalników, klejów, farb, lakierów, płyt wiórowych, trocin, itp. 

Co przewożą pociągi 

Na terenie powiatu znajduje się około 77 km szlaków kolejowych, po których poruszają się składy zarówno towarowe jak i osobowe włączając w to kolej szybką EIC. U nas  przebiega główna magistrala kolejowa nr E9 relacji Warszawa – Gdańsk. Według szacunkowych ustaleń, transportem kolejowym przez powiat przewozi się rocznie około 1400, ton amoniaku, 1600 ton chloru, 800 ton kwasu siarkowego i 500 ton kwasu azotowego. Linią kolejową  transportuje się również ok. 145 000 ton propanu – butanu oraz 450 000 ton paliw płynnych i innych substancji ropopochodnych.

Ruch na drogach 

Powiat działdowski pokryty jest gęstą siecią dróg. Do najbardziej obciążonych arterii komunikacyjnych należą drogi wojewódzkie. W ciągu ostatnich lat znacznie zwiększył się tranzyt tymi drogami, a w efekcie i liczba zdarzeń drogowych. Wzrost zagrożenia na drogach odnotowuje się zwłaszcza w okresie zimowym (śliskie nawierzchnie dróg) oraz w letnim (ruch turystyczny). 

Z prądem nie ma żartów

Zagrożenia wynikające z infrastruktury technicznej mogą powstawać także w sieciach i urządzeniach do przesyłania energii elektrycznej. Przez powiat przebiegają bowiem linie energetyczne o znaczeniu krajowym i regionalnym, o napięciach średnim i wysokim. Duże zagrożenie pożarowe stwarzają również stacje rozdzielcze prądu elektrycznego w Działdowie, Lidzbarku oraz w Tuczkach. W kręgu instalacji, urządzeń elektroenergetycznych, stwarzających potencjalne zagrożenie znajdują się zespoły elektrowni wiatrowej i rozwijająca się infrastruktura instalacji fotowoltaicznych.

Duży gazociąg

Duże zagrożenie pożarowe, a przede wszystkim zagrożenie wybuchem, związane jest z przesyłaniem gazu ziemnego do różnego typu obiektów. Przez teren powiatu działdowskiego przebiega gazociąg wysokiego ciśnienia, miedzy innymi przez Iłowo, Działdowo i Lidzbark. Rocznie gazociągiem tym przesyła się ponad 20 mln mgazu. Duże zagrożenie stwarzają również stacje redukcyjne gazu ziemnego, zlokalizowane na terenie Działdowa, gminy Działdowo, Płośnica i Lidzbark. 

Wkra może wylać 

W powiecie znajduje się około 200 km cieków wodnych podstawowych, z czego największe to rzeka Wkra oraz rzeka Wel.  Pozostałe cieki to rzeki i kanały o długościach mniejszych niż 15 km. Należy do nich między innymi rzeka Mławka, Nida i Szkotówka. W ciekach mniejszych, z racji ich niewielkich zlewni, mają miejsce stosunkowo niskie przepływy wód, które nie powodują większego zagrożenia powodziowego. Również rzeka Wel nie stanowi większego zagrożenia powodziowego, dzięki wyrównanym przepływom na skutek przebiegu jej trasy przez wiele jezior spełniających rolę zbiorników retencyjnych. Największe zagrożenie powodziowe stwarza rzeka Wkra. Obszar zagrożony powodzią w dolinie tej rzeki może wynosić około 3,6 tys. ha, stanowią go jednak przede wszystkim użytki zielone i drogi dojazdowe do łąk i pól.

Praca strażaków w liczbach W 2020 roku w likwidacji pożarów i skutków miejscowych zagrożeń udział brało 1389 zastępów straży pożarnych, w tym 6044 strażaków. Największy procent strażaków, biorących udział w zdarzeniach, stanowili strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, będących w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2020 roku strażacy odnotowali 630 zdarzeń. W porównaniu do 2019 roku nastąpił spadek liczby zdarzeń o około 13%. W ubiegłym roku wybuchło 197 pożarów, zaistniały 400 miejscowe zagrożenia i miały miejsce 33 fałszywe alarmy.Według wielkości 183 pożary zakwalifikowano jako małe, 13 zaliczono do pożarów średnich, a 1 do dużych. Nie odnotowano pożarów bardzo dużych.  Najczęstszą przyczyną powstania ognia jest człowiek. Przez swoją nieuwagę podczas używania ognia otwartego w 79 przypadkach  przyczynił się do powstania pożaru.  W 2020 roku odnotowano 33 fałszywe zgłoszenia. 30 zgłoszeń, były to zgłoszenia w tzw. dobrej wierze. Oznacza to, że zgłaszający był przekonany, że zagrożenie występowało, nie odnotowano alarmów fałszywych złośliwych. 3 zgłoszenia pochodziły z instalacji wykrywania pożarów (monitoringu). Z roku na rok natomiast, odnotowuje się wzrost liczby zdarzeń wywołanych siłami natury. Są to głównie gwałtowne i obfite opady deszczu, śnieżyce, silne wiatry oraz nietypowe zachowanie się zwierząt. Strażacy prowadzili też akcje informacyjno – prewencyjne i kontrolne. Podczas przeprowadzonych 60 czynności kontrolno-rozpoznawczych, skontrolowano  różnego typu obiekty, tj. budynki, strefy pożarowe, place składowe, instalacje przemysłowe, infrastrukturę dróg dojazdowych, kompleksy leśne, instalacje służące zbieraniu, magazynowaniu, przetwarzaniu oraz składowaniu odpadów. 

Smutna statystyka 

11 marca strażacy walczyli z pożarem wewnątrz hali produkcyjnej i rozszczelnieniem wanny z surówką w hucie szkła Heins Glass w Działdowie. Z budynku hali ewakuowano 43 osoby. Poszkodowanych zostało 6 osób, w tym jedna zmarła – wszyscy to pracownicy firmy zewnętrznej. 27 marca strażacy gasili pożar  budynku wielorodzinnego w Iłowie – Osadzie. Ogniem było objęte całe poddasze oraz jedno mieszkanie na parterze. W mieszkaniu znajdowało się 9 osób (w tym 4 dzieci w wieku od 6-18 lat). Poszkodowane zostały 2 osoby . 1 czerwca w Turzy Wielkiej wybuchł pożar budynku wielorodzinnego oraz garaży. Z palących się garaży strażacy wynieśli 5 butli 11 kg propan butan, Poszkodowanych zostało dwóch chłopców.  24 lipca w Wysokiej strażacy pracowali przy usuwaniu skutków wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych i ciągnika rolniczego z przyczepą. W zdarzeniu poszkodowane zostały 3 osoby. 29 sierpnia w Sarniej Górze zderzył się samochód osobowy z ciężarowym. Samochodem ciężarowym podróżowały dwie osoby, a osobowym trzy, które zginęły. 26 grudnia we Wlewsku dachował samochód osobowy. Podróżowała nim trójka mężczyzn, dwójka z nich poniosła śmierć. 

Wizyta komendanta

Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński w obecności zastępcy st. bryg. Adama Jastrzębskiego wizytował Komendę Powiatową PSP w Działdowie. Spotkanie wiązało się również z powołaniem na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Działdowie st. kpt. Dariusza Jankowskiego, pełniącego dotychczas służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Nidzicy na stanowisku dowódcy JRG.

Inwestycje i zakupy 

W celu właściwej realizacji łączności przewodowej Komenda PSP w 2020 roku została wyposażona w cyfrową centralę telefoniczną, Również strona internetowa Komendy Powiatowej PSP w Działdowie  została zmodernizowana, 
W ubiegłym roku wyremontowano nową salę konferencyjna, przebudowano plac wewnętrzny wraz z ogrodzeniem, zamontowano nową bramę.
Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie przekazała naszej komendzie na stałe średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki man,  użytkowany dotychczas przez Komendę Powiatową PSP w Działdowie na podstawie umowy użyczenia. Komenda Powiatowa PSP w Działdowie przekazała nieodpłatnie lekki samochód kwatermistrzowski skoda fabia  dla OSP Lidzbark i lekki samochód kwatermistrzowski ford connect  dla OSP Hartowiec oraz lekki samochód ratowniczo-gaśniczy renault mascot do OSP Iłowo. OSP Uzdowo zakupiła nowy samochód ratowniczo-gaśniczy renault.
Komenda PSP zakupiła samochód osobowy do przewozu 9 ratowników marki renault trafic, lekką przyczepę i lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy mitsubishi.
Środki finansowe pochodziły z KW PSP w Olsztynie, Starostwa Powiatowego w Działdowie, samorządów i zasobów własnych. 
Zakupiony sprzęt, montaż nowych urządzeń, umożliwią znaczne ułatwienie dysponowania jednostek do działań ratowniczych oraz pozwolą na efektywne podejmowanie czynności w zakresie ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

oprac.mcz 

(Na zdjęciu budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie)

Dodał: Karol Wrombel

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close