Kalendarz wydarzeń
Zobaczcie najlepsze filmy WAMA Film Festival – RETROSPEKCJA
Po raz kolejny kinomani z Działdowa mogą obejrzeć bezpłatnie specjalnie wybrane filmy, które wyświetlane były w ramach pokazów konkursowych na WAMA Film Festiwal w 2021 roku.
— Od początku istnienia WAMA Film Festival dokładamy starań, aby jak największa ilość widzów z województwa warmińsko-mazurskiego miała szansę obejrzeć najciekawsze filmy nagrodzone podczas festiwalu. RETROSPEKCJE to cykl pokazów złożonych zarówno z filmów prezentowanych podczas Konkursu Głównego jak i Konkursu Filmów Krótkich, które odbyły się w ramach ostatniej edycji WAMA Film Festival. Seanse odbywają się w lokalnych kinach i domach kultury w całym województwie warmińsko-mazurskim, dzięki czemu filmy docierają do mniejszych miejscowości — mówi koordynatorka projektów Monika Antoniak.
Zapraszamy do Kina Apollo w Działdowie 19 i 26 września, godz. 18.00, wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.
W ramach cyklu filmowego „Retrospekcje WAMA Film Festival” w tym roku zobaczą Państwo takie filmy jak:
19 września
film pełnometrażowy:
AIDA
Reżyseria: Jasmila Žbanić
prod. Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimović
Czas trwania: 101 minut
Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów.
Festiwale i nagrody: m.in.: Oscary 2021: Najlepszy Film Międzynarodowy (nominacja), BAFTA 2021: 2 nominacje – Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, WAMA Film Festival: Grand Prix Konkursu Koprodukcji Filmowych, Nagroda Publiczności
26 września
filmy krótkometrażowe:
PSIE POLE
Reżyseria: Michalina Musialik
Prod. Fumi Studio
Czas trwania: 12 minut
Zamknięte w mieszkaniu, wraz z rozkładającym się ciałem właścicielki, zwierzęta próbują przetrwać. W tej trudnej sytuacji jeden z psów odkrywa, że miłość do właścicielki jest mocniejsza niż zwierzęcy instynkt.
Festiwale i nagrody: ANIMATOR 2021: brązowy animusz, 61 Krakowski Festiwal Filmowy: srebrny lajkonik
PRZESTRACH
Reżyseria: Joanna Helena Szymańska
Prod. Warszawska Szkoła Filmowa
Czas trwania: 27 minut
„PRZESTRACH” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem, a ośmioletnią córką i o tym jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu Muzykowi. Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli.
Festiwale i nagrody: Nominacja do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepsza aktorka”
NIEWOLNIK
Reżyseria: Grzegorz Piekarski
Prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Czas trwania: 29 minut
W ramach nowego programu penitencjarnego Nikodem odbywa wyrok w domu Mai i Łukasza. Para ma nad nim pełną władzę i z zaskoczeniem przyjmuje informację o pozytywnym rozpatrzeniu apelacji i odzyskaniu wolności przez Nikodema. Chociaż bohaterowie mogliby się rozstać i nigdy więcej nie spotkać, spędzają razem jeszcze jeden dzień.
Festiwale i nagrody: Nominacje do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii “Najlepsza reżyseria”, “Najlepszy montaż” i “Najlepszy aktor”.
DAD YOU’VE NEVER HAD
Reżyseria: Dominika Łapka
Prod. Studio Munka – SFP
Czas trwania: 30 minut
Subtelnie opowiedziana historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Córka wyrusza w podróż do ojca, który ją kiedyś odrzucił. Ojciec wpuszcza dziewczynę do swojego mieszkania, stara się odpowiedzieć na jej pytania, razem pochylają się nad listami, które przez lata do siebie pisali. Córka sprząta i porządkuje świat ojca oraz swoją relację z nim. Pomiędzy bohaterami dochodzi do niełatwej konfrontacji. To film o ogromnej tęsknocie za ojcem i o akceptacji, że ta tęsknota nigdy nie zostanie zaspokojona.
Festiwale i nagrody: m.in.: Ogólnopolskie Spotkania Filmowe “Kameralne Lato” 2021: Grand Prix “Złoty Łucznik”, WAMA Film Festival 2021: Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich, Nagroda Jury Warmii i Mazur
Przez osiem lat WAMA Film Festival stał się rozpoznawalnym wydarzeniem na mapie kulturalnej Olsztyna oraz regionu Warmii i Mazur. Głównym mecenasem festiwalu jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, organizację wydarzenia wspierają miejskie instytucje kulturalne oraz lokalni przedsiębiorcy. Festiwal współfinansują: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie, a producentem Stowarzyszenie FILMFORUM. Głównym współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
(Na zdjęciu plakat promujący festiwal – WAMA Film Festival – RETROSPEKCJA)