Kalendarz wydarzeń
Zapraszamy na spektakl historyczny „Od Tannenbergu do Niepodległości. Działdowo 1914-1920″
W piątek (7 września) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 na Warmii i Mazurach pod hasłem Niepodległa dla wszystkich nastąpi uroczyste otwarcie gotyckiej części zamku w Działdowie.
Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 10.00. Udostępnienie ekspozycji muzealnej mieszkańcom Działdowa i turystom nastąpi w godzinach 15.00-19.30. W międzyczasie na dziedzińcu zamkowym odbywać się będą w godzinach 15.00-19.00 pokazy i animacje rycerskie oraz dostępne będą stoiska średniowieczne. O godzinie 19.30 rozpocznie się Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich, a o 20.30 pokazy ognia.
W sobotę i w niedzielę (8-9 września) w Parku Honorowych Dawców Krwi przy ul. Wolności oraz na Pl. Mickiewicza w Działdowie odbędzie się spektakl historyczny zatytułowany: „Od Tannenberga do Niepodległości. Działdowo 1914-1920. W spektaklu weźmie udział 12 grup rekonstrukcyjnych z Polski i jedna z Litwy. Podczas trwania widowiska zużyte zostanie około 4000 sztuk amunicji hukowej, zastosowane zostaną środki pozoracji pola walki w postaci efektów pirotechnicznych przypominające eksplozje artyleryjskie. Planowane są też inne atrakcje, m.in.: pokaz kawaleryjski, prezentacja umundurowania i wyposażenia żołnierzy carskich, pruskich oraz polskich z okresu I wojny światowej, jak też pokaz działoczynu przy armacie rosyjskiej. Na potrzeby spektaklu powstanie w parku specjalnie przygotowana scenografia. Spektakl ma łączyć w sobie elementy teatralne, wydarzenia historyczne i muzykę, by przenieść widza do autentycznych miejsc w historii miasta Działdowa. Stanowi też próbę podjęcia żywego dialogu z pamięcią o czasach I Wojny Światowej, odradzaniu się II Rzeczpospolitej i skonfrontowaniem jej z współczesnym, codziennym życiem przestrzeni naszego miasta.
Harmonogram wydarzenia:
8 września – sobota (Park Honorowych Dawców Krwi, Działdowo):
10:00 – otwarcie obozowiska wojskowego dla publiczności (dostępne do godz. 18.30),
11:00, 15:00 – próby do inscenizacji,
16:00 – pokazy związane ze sztuką wojenną w odstępach co 30 minut (pokaz musztry, pokaz kawaleryjski, pokaz uzbrojenia, pokaz artyleryjski),
19:30 – Spektakl historyczny część I „Od Tannenberga do Niepodległości. Działdowo 1914-1920” (Przedstawienie losu żołnierzy polskich w armiach zaborczych od 1914 r. do 1918 r.)
9 września – niedziela (Pl. Mickiewicza, Działdowo):
9:30 – próba przed inscenizacją
11:30 – Spektakl historyczny część I „Od Tannenberga do Niepodległości. Działdowo 1914-1920” (Odtworzenie przejęcia Działdowa z rąk niemieckich przez żołnierzy Błękitnej Armii Hallera)
Podczas imprezy swoje stanowisko będzie miał także Instytut Pamięci Narodowej, przy którym znajdował by się namiot z ofertą edukacyjną IPN, w tym książki i gry związane tematycznie z Niepodległą oraz grochówka wojskowa. Podczas wydarzenia jeden z edukatorów IPN wygłosi prelekcję o Legionach i powstaniu Niepodległej. W międzyczasie wydarzenie “Nie samą służbą żyje żołnierz”, czyli mecz towarzyski IPN Gdańsk – Działdowo.