Kalendarz wydarzeń
Za nami połowa wakacji. Działdowscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą

Pierwsza polowa wakacji za nami. Ciepłe dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.
Podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli:
- pamiętajmy, aby korzystać tylko z kąpielisk nadzorowanych przez ratowników,
- unikajmy niestrzeżonych plaż tzw. „dzikich kąpielisk”,
- stosujmy się do regulaminów obowiązujących na kąpieliskach z których korzystamy
- w miarę możliwości nie chodźmy na plażę sami, dobrze jest mieć kogoś na plaży, kto obserwuje nas w trakcie pływanie i w razie konieczności wezwie pomoc,
- nie skaczmy do wody z pomostów, trampolin itp. – skoki zwłaszcza do nieznanej wody są niebezpieczne i mogą grozić urazem,
- nie wchodźmy do wody bezpośrednio po posiłku,
- nie wchodźmy do wody rozgrzani bezpośrednio po opalaniu, gdyż możemy doznać szoku termicznego,
- stosujmy przerwy w pływaniu,
- wyposażmy dzieci w sprzęt pływacki typu, kamizelki, koła rękawki,
- nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
- nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
- nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
- nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
- nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
- dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
- zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
- pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
- nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
- wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
- przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać dziecka bez nadzoru. Podczas pobytu na plaży należy bacznie obserwować nasze dziecko kąpiące się w wodzie, bądź bawiące się w jej pobliżu. Nie traćmy go z pola widzenia nawet na chwilę, gdyż ta chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!
(KPP Działdowo)
(fot. KPP Działdowo)