Kalendarz wydarzeń
Wyruszyła piesza pielgrzymka z Działdowa na Jasną Górę [zdjęcia, film]

Tradycyjnie już 1 sierpnia z naszego miasta wyruszyła piesza ewangelizacyjna pielgrzymka na Jasną Górę.
34. Piesza Pielgrzymka Ewangelizacyjna na Jasną Górę (1-12 sierpnia) wyruszyła po porannej Mszy Świętej w z parafii św. Katarzyny w Działdowie. Pielgrzymów do Lidzbarka odprowadziła spor grupa mieszkańców.
Przewodnikiem działdowskiej pielgrzymki jest ks. Marcin Szlesiński z parafii św. Wojciecha w Działdowie.
W dniach 1-12 sierpnia odbędzie się Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymi są słowa: „Wolni z Maryją”. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. kan. Wojciech Miszewski, proboszcz parafii pw. św. Antoniego na toruńskich Wrzosach.
W skład Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę wchodzi 40. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 38. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej. Pielgrzymi będą wędrować do tronu Jasnogórskiej Pani w 10 grupach.Najszybciej na pielgrzymi szlak wyruszą pątnicy z Działdowa i Lubawy (1 sierpnia). W kolejnych dniach pielgrzymowanie rozpoczną grupy z Grudziądza (w tym roku grupa wyrusza po raz 30), Nowego Miasta Lubawskiego, Wąbrzeźna i Brodnicy.
4 sierpnia (sobota) z toruńskiej katedry wyruszą pozostałe grupy.
Mszy św. o godz. 6.00 przewodniczyć będzie biskup toruńskie Wiesław Śmigiel. Tradycyjnie pielgrzymi trud podejmie także bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy Diecezji Toruńskiej.Pielgrzymi z diecezji toruńskiej na Szczyt Jasnogórski wejdą 12 sierpnia br. w godzinach popołudniowych.Grupy pielgrzymkowe:
– Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej – 4 grupy: Działdowo, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie i Brodnica.
– Pielgrzymka z Torunia: Grudziądz, Wąbrzeźno oraz 4 grupy toruńskie: biała, niebieska, żółta i brązowa św. Brata Alberta (niepełnosprawni wraz z opiekunami).
Historia
Bodźcem do powstania pielgrzymki był wybór kard. Karola Wojtyły na papieża i jego prośba o modlitwę skierowana do Polaków. Od samego początku pielgrzymom towarzyszy główna intencja „Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu” oraz modlitwa w intencjach diecezji i aktualnych spraw w Kościele i świecie.Historię pielgrzymki rozpoczyna Biskup Chełmiński Bernard Czapliński, który w 1979 r. wyraził zgodę na organizację Pomorskiej Pieszej Pielgrzymki z Torunia na Jasną Górę. Jej twórcą i pierwszym kierownikiem został ks. Stanisław Kardasz – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu. Pielgrzymka wyruszyła 5 sierpnia 1979 r. Wzięło w niej udział 37 księży oraz ok. 1500 pielgrzymów w trzech grupach: toruńskiej (żółtej), gdyńskiej (niebieskiej) i chojnickiej (zielonej). Pierwszy szedł bp Czapliński, gdyż ówczesne władze nie zgadzały się na pielgrzymkę i obawiano się, że milicja zablokuje most na Wiśle. Ks. prał. Stanisław Kardasz wspomina: „Pracownicy Służby Bezpieczeństwa byli oddelegowani do udziału w pielgrzymce. Nie tylko nagrywali oni kazania, ale również realizowali swoje prowokacje, np. próbowali dezorganizować łączność, transport, zaopatrzenie. Uszkadzali samochody, kradli lub niszczyli tuby nagłaśniające, namioty, zanieczyszczali żywność i miejsca postojów. Podrzucali materiały pornograficzne, środki antykoncepcyjne i opakowania po narkotykach. Ubrani w strój pielgrzymi, ze wszystkimi znaczkami uczestników pielgrzymki, pili alkohol w barach, by wśród miejscowej ludności zepsuć opinię pielgrzymom”. Mimo usilnych starań ówczesnych władz, ludność miast i wiosek położonych na trasie pielgrzymki bardzo gościnnie przyjmowała pielgrzymów, którzy dotarli szczęśliwie na Jasną Górę 13 sierpnia 1979 r.W następnym roku szło w pielgrzymce już ok. 4500 pielgrzymów. Liczba ta wzrastała, w kolejnych latach dołączali wierni z innych diecezji, przez co zachodziła konieczność utworzenia nowych pielgrzymek, które na Jasną Górę podążają własną trasą.
Kierownicy pielgrzymki
Ks. prał. Stanisław Kardasz był organizatorem pieszej pielgrzymki i jej kierownikiem w latach 1979-1993. W tym czasie przez cztery lata na skutek nacisków ówczesnych władz musiał zawiesić prowadzenie pielgrzymki i zastępował go ks. prał. Józef Nowakowski (ówczesny proboszcz parafii Mariackiej w Toruniu). W latach 1994 – 2000 kolejnym kierownikiem był ks. Władysław Erdmański – proboszcz parafii w Gostkowie. Od 2001 do 2013 r. pielgrzymkę prowadził ks. kan. Wojciech Miszewski, proboszcz parafii pw. św. Antoniego na toruńskich Wrzosach. W latach 2014 – 2017 jego miejsce zajął ks. Łukasz Skarżyński, proboszcz nowopowstałej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Toruniu. W bieżącym roku bp Wiesław Śmigiel ponownie zlecił ks. kan. Miszewskiemu kierowanie Pieszą Pielgrzymką Diecezji Toruńskiej, co czyni go kapłanem najdłużej prowadzącym pielgrzymkę.
Słowo Biskupa Toruńskiego
W słowie skierowanym do pielgrzymów bp Wiesław Śmigiel podkreślił wielką wartość wolności i zachęcił, by czas pielgrzymowania stał się okazją do refleksji nad tym darem i nad korzystaniem z niego.Treść listu znajduje się pod linkiem:https://diecezja-torun.pl/Artykuly/View/2240/wolni-z-maryja
Paweł Borowski
Rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej