Kalendarz wydarzeń
Wykład profesora Jana Żaryna, inspiracją dla młodzieży

— Wtorkowa (9 listopada) prelekcja, to kolejny projekt naszego stowarzyszenia. Mieliśmy okazję spotkać się z wybitnym polskim historykiem, panem profesorem Janem Żarynem, a to spotkanie uświetnił występ nauczycieli i uczniów naszej szkoły muzycznej — powiedział Zenon Gajewski, prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość, .
— Chcieliśmy podkreślić, znaczenie naszego największego, jakim jest Święto odzyskania niepodległości. Dzięki panu profesorowi, chcieliśmy przypomnieć dwie szczególnie wybitne postaci spośród tzw. Ojców Niepodległości, dzięki którym naród polski w kulminacyjnym momencie I wojny światowej odzyskał niepodległość — kontynuuje Zenon Gajewski. — Młodzież miała okazję zapoznać się z życiorysem, szczególnie Jana Paderewskiego, wyjątkowego człowieka, wielkiego patrioty, wielkiego pianisty, którego wkład bezpośrednio w odzyskanie przez Polskę niepodległości jest ogromny. Jego znajomość najważniejszych osób na świecie, prezydenta stanów Zjednoczonych, premiera Wielkiej Brytanii, Francji, także przy udziale ogromnie utalentowanego dyplomaty Romana Dmowskiego, wsparło ten wysiłek wielopokoleniowy narodu polskiego, jeżeli chodzi o odzyskanie niepodległości. Stowarzyszenie stara się zawsze przypominać wielkich Polaków, wielkie wydarzenia z naszej historii i przekazywać młodzieży to wszystko, z czego my Polacy powinniśmy być dumni, z naszej wspaniałej historii, z wielu tych wydarzeń, które decydowały często o losach całej Europy.
Chcemy pokazywać ogromny wkład narodu polskiego w rozwój europejskiej cywilizacji a więc kultury, nauki, sztuki, literatury czy muzyki. Podkreślić też naszą odmienność, ukształtowaną przez nasze dzieje. To, co wydarzyło się w naszej ponad tysiącletniej historii stworzyło taki a nie inny naród polski z naszymi wadami i zaletami. Jak mówił bowiem Piłsudski, że naród, który nie pamięta o swojej przeszłości nie ma prawa do przyszłości. Musimy pamiętać o naszych przodkach, naszych dokonaniach, mamy do tego bezwzględne prawo i obowiązek.
— Zbliża się 11 Listopada, Dzień Niepodległości, podczas spotkania w Centrum Kształcenia Ustawicznego z nauczycielami i młodzieżą, chciałem przekazać im wiedzę na temat Ojców Polskiej Niepodległości. Wybrałem sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego, bo dziś może jego życiorys trafić do młodego pokolenia. To wybitny artysta, pianista, kompozytor, niezwykle utalentowany i niezwykle popularna, postać, która zawładnęła ówczesnym światem przełomu XIX i XX wieku, najbardziej znany Polak, jaki wówczas istniał, poza Henrykiem Sienkiewiczem i ten niezwykle popularny Polak postanowił w momencie wybuchu I wojny światowej, że cały ten wielki swój dorobek przekaże na rzecz Polski, na rzecz odzyskania przez nią niepodległości — powiedział profesor Jan Żaryn. — Jego starania szczególnie na terenie Ameryki niewątpliwie zaowocowały wspaniałymi konsekwencjami. Z jednej strony Kongres Stanów Zjednoczonych i prezydent Wilson, podjęli decyzję, że przystępują do I wojny światowej, a jednym z celów tej wojny, która była przez Amerykanów prowadzona, to przyczynienie się do tego aby powstała niepodległa i suwerenna Polska z wolnym dostępem do morza. I żeby tak się stało, to Amerykanie godzą się także na to, by Ignacy Jan Paderewski pomógł w formowaniu się Błękitnej Armii. I Polonia stanęła na wysokości zadania. Wiele tysięcy młodych ludzi zostało przeszkolonych i przewiezionych przez Atlantyk. Błękitna Armia, na terenie Francji, walcząc z Niemcami i przyczyniła się do tego, że Armia Polska, obok innych armii, amerykańskiej, brytyjskiej, francuskiej czy włoskiej mogła występować w defiladzie, która zakończy I wojnę światową. A w tej defiladzie wojsk tylko i wyłącznie występowały zwycięskie wojska. Myśmy do tych zwycięzców też za sprawą Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego też zostali zaliczeni. Postać Ignacego Jana Paderewskiego jest rzeczywiście wdzięczna do opowiadania, dlatego, że młodzi ludzie zawsze chcą być uczciwi i dobrzy i to dobro wnosić do wspólnego dziedzictwa. I nawet, jeżeli młodzież tego nie artykułuje w sposób dokładny, to woli iść w ślady Paderewskiego, Dmowskiego, Piłsudskiego, a nie Stalina, Hitlera czy innego despoty. To jest naturalne pragnienie młodego serca, młodego umysłu. Mam nadzieję, że sylwetka Ignacego Jana da młodzieży przykład budowania własnego życia, własnej biografii,
Podczas wykładu wystąpili uczniowie PSM I stopnia im. Arno Kanta w Działdowie. Fortepian: Nadarzyńska Barbara kl. II/4 Jan Burian – Menuet, Amelia Pazik kl. II/6 Starodawna piosenka, Natalia Wiadrowska kl. IV/4 F. Chopin Preludium e moll, Kacper Baranowski kl. IV/4 Pieśń polska, Malwina Dobrzeniecka kl. V/6 – Etiuda op. 10 nr 9, Flet: Katarzyna Szczypińska VI/6 – Rozmaryn, Klarnet: Kacper Nowakowski kl. II/4 F. Chopin – Nokturn Es-dur, Skrzypce: Mikołaj Bartnicki kl. V/6 – Adam Wroński – Mazurek, Gitara: Jakub Rawłuszko kl. VI/6 Stanisław Mroński Walc. Zaśpiewał chór szkolny pod kierunkiem Agnieszki Kasprzyckiej. Akompaniament pianista Wojciech Szymański.
(Na zdjęciu od lewej stoi Jan Żaryn, siedzi Zenon Gajewski, podczas prelekcji)