Kalendarz wydarzeń
Wsparcie seniorów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej

Wiele działań skierowanych do seniorów realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Działdowie. Działania te stanowią ważne wsparcie tej grupy osób i wpisują się jednocześnie realizowaną politykę społeczną Gminy – Miasto Działdowo.
Tu na pierwszym miejscu należy wskazać usługi opiekuńcze, które aktualnie na zlecenie naszej Gminy realizuje PCK Odział Rejonowy w Działdowie. Osoby starsze, samotne, niesamodzielne, mogą liczyć na pomoc przy wykonywaniu czynności dnia codziennego. Czynności te obejmują różne działania, wykonywane przez opiekunkę są to np. pomoc w utrzymaniu czystości i higieny, kontakt z lekarzem, opiekunką środowiskową, pomoc w robieniu zakupów oraz inne ustalane, zawsze indywidualnie z podopiecznym. Aktualnie z pomocy w postaci usług opiekuńczych korzysta ok. 60 osób. Na ten cel gmina zabezpieczyła środki finansowe w wys. 653.760zł.
Niezwykle ważną sprawą w celu prawidłowej realizacji tego zadania jest współpraca z rodziną osoby wymagającej wsparcia. Współpraca ta jest szczególnie istotna przy ustalaniu zakresu usług, a potem przy jego realizacji. Pełen koszt jednej godziny usług opiekuńczych wynosi 22,70zł. Osoby korzystające z tej formy wsparcia ponoszą odpłatność w zależności od dochodu. Pozostałą kwotę pokrywa Gmina- Miasto Działdowo.
Kolejnym istotnym wsparciem, realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest możliwość pobytu dziennego w funkcjonujących przy MOPS Klubie Seniora oraz Dziennym Domu Seniora. Osoby uczestniczące w zajęciach tych placówek mogą tu rozwijać własne zainteresowania, dodatkowo prowadzone są tu różne zajęcia aktywizujące ( np. zajęcia z muzykoterapeutą, pielęgniarką, dietetykiem, fizjoterapeutą). Poprzez możliwości, jakie dają nam zasoby środowiska lokalnego, seniorzy aktywnie nawiązują współpracę z miejscowymi szkołami, przedszkolami, Miejskim Domem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Policją, Strażą Pożarną, czy innymi organizacjami pozarządowymi. Dzięki nawiązanej współpracy, seniorzy wyposażani są w niezbędną wiedzę dotyczącą własnego bezpieczeństwa, rozwijają swoje pasje, stanowią dla siebie wsparcie, integrują się ze społeczeństwem, szczególnie z młodym pokoleniem. W placówkach tych seniorzy zapewniony mają również gorący posiłek (obiad). Aktualnie ze wsparcia Klubu Senior+ oraz Dziennego Domu Senior+ korzystają 52 osoby. Pobyt w tych placówkach jest odpłatny . Ponoszona odpłatność zależy od sytuacji dochodowej seniora.
Od 2019r. Gmina Miasto Działdowo realizuje również program TELEOPIEKA. Teleopieka, w wersji podstawowej to system przywoławcz,y działający w domu podopiecznego przez 24h na dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca, wyposażona zostaje w terminal telefoniczny oraz do wyboru brelok, wisiorek, lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie zagrożenia życia, czy zdrowia po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji. W zależności od oceny sytuacji operator powiadamia rodzinę, osoby z sąsiedztwa (które wcześniej wskazane zostały przez seniorów do ewentualnej pomocy i wyraziły na to zgodę), zespół ratunkowy, lub inne służby. Należy wskazać iż system przywoławczo – alarmowy teleopieki nie zastępuje opieki fizycznej ani systemu ratownictwa, funkcjonującego w oparciu o nr. 112 ale uzupełnia je o dodatkowe możliwości. Dotyczy to np. osób okresowo lub stale samotnych, ulegających wypadkom w domu np. wypadek w łazience, który często nie pozwala na przemieszczenie się do telefonu i wezwanie pogotowia. Podobnie jest przy zawałach, udarach, śpiączce cukrzycowej, czy ataku padaczki lub wypadkach głuchoniemych.
Prosimy osoby zainteresowane lub rodziny tych osób o zgłaszanie się do pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Działdowie, ul. Jagiełły 30, Tel. 23 697-09-80.
Pracownicy udzielają niezbędnych informacji o zasadach przystąpienia do programu. Zachęcamy osoby chętne do korzystania z tej formy wsparcia. Wsparcie to daje bezcenny spokój zarówno seniorowi jak i jego rodzinie, która często z racji aktywności zawodowej lub odległości zawiązanej z oddzielnym zamieszkiwaniem nie może przebywać z osobą starszą przez 24h na dobę.