Kalendarz wydarzeń
Wolontariat na studiach. Dlaczego warto być wolontariuszem?

Niesienie pomocy jest szlachetne. A przy okazji może się opłacać samym wolontariuszom. W tym artykule tłumaczymy, jak wolontariat może wpłynąć na Twoje życie i karierę.
Być może teraz siedzisz wygodnie w ciepłym fotelu i zastanawiasz się, jak możesz pomóc innym. Rozważasz pomoc w roli wolontariusza. Nic dziwnego. To popularny sposób na wsparcie innych i… swojej kariery.
Dokładnie tak, wsparcie swojej kariery. Nieodpłatna pomoc może, nomen omen, pomóc Ci znaleźć wymarzoną pracę.
Jak znaleźć wolontariat?
W tym artykule przybliżymy Ci zagadnienia związane z wolontariatem (np. umowy, prawo, wykazanie działalności charytatywnej w CV). Jeśli jednak chcesz po prostu znaleźć miejsce, gdzie możesz pomóc – wyjaśniamy, jak się za to zabrać.
Masz na oku jakąś konkretną organizację? Napisz do niej wprost. Zapytaj, może szukają właśnie pary rąk do pomocy. Jeżeli nie, to może wiedzą, że inna zaprzyjaźniona fundacja szuka wsparcia.
Nieco trudniej jest, gdy nie wiesz, gdzie możesz się zaczepić. W tym miejscu dyskretnie przypomnimy, że mamy XXI wiek. Wolontariat można znaleźć przez internet. Poniżej znajdziesz portale, na których pojawiają się ogłoszenia:
- Ngo.pl (Portal organizacji pozarządowych)
- Ochotnicy Warszawscy
- Wielkopolska Rada Koordynacyjna
- Wolontariat Wrocław
Warto odwiedzić stronę Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu, gdyż znajdziemy na niej adresy i telefony placówek regionalnych, które pomogą wyszukać organizacje potrzebujące wsparcia.
Jeszcze inną drogą do znalezienia właściwej organizacji jest przeczesanie lokalnych grupek facebookowych dotyczących wolontariatu. Do przykładowych należą:
Co to jest wolontariat?
Wolontariat to nieodpłatna, dobrowolna praca charytatywna na rzecz innych. Pierwszym skojarzeniem związanym z tym pojęciem jest zapewne pomoc biednym czy chorym. Ale wolontariat niejedno ma imię. Może to równie dobrze być obsługa dużej imprezy kulturalnej lub sportowej, czy nauczanie pierwszej pomocy.
Wolontariuszy spotykamy na każdym kroku. Typowym przykładem są osoby kwestujące na ulicach lub pod sklepami. Statystyki potwierdzają, że wolontariat cieszy się ogromną popularnością. Z danych GUS wynika, że w taką działalność w I kwartale 2022 r. angażowało się aż 28,4% osób w wieku 15–89 lat. Co ciekawe, największy odsetek wolontariuszy (33,6%) znalazł się wśród osób w wieku 45–54 lat.
To oczywiście nie znaczy, że młodzi ludzie nie angażują się społecznie. Więcej niż co czwarta osoba w wieku 15–24 lat angażowała się w wolontariat.
To nie dziwi, gdyż wolontariat przynosi korzyści uczniom i studentom.
Dlaczego warto być wolontariuszem na studiach?
Do tego, że wolontariat jest pożyteczny społecznie – nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego warto być wolontariuszem z perspektywy ochotnika.
Motorem napędowym dla niosących pomoc jest własna satysfakcja wynikająca z poczucia zmieniania świata na lepszy czy pomocy innym ludziom. Ale – można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
Czyli zrealizować swoje altruistyczne potrzeby odnosząc przy tym zawodowe korzyści.
O czym dokładnie mowa? Chodzi o rozwijanie swoich umiejętności branżowych i uzyskiwanie potrzebnego doświadczenia zawodowego.
Przykład
Student prawa wspiera w działaniach zespół prawny fundacji. Jego praca jest pożyteczna dla społeczeństwa, a on sam zyskuje cenne doświadczenie zawodowe.
Innymi, dość oczywistymi przykładami są studenci kierunków związanych z animacją kultury, których umiejętności i wiedza są cenne dla rozmaitych organizacji społeczno-kulturalnych, czy przyszli medycy wspomagający ośrodki niosące pomoc lekarską potrzebującym.
A co jeśli Twoje studia trudno powiązać z wolontariatem?
Nic straconego. Nawet wolontariat poza Twoją branżą może przynieść Ci wymierne korzyści.
Uczestnictwo w zorganizowanej pomocy pozwoli Ci rozwinąć tzw. kompetencje miękkie. Te umiejętności są istotne w każdej branży, więc niezależnie od ścieżki życiowej na pewno je wykorzystasz.
Do typowych przykładów kompetencji miękkich należą:
- organizacja czasu i priorytetyzacja obowiązków
- umiejętność działania pod presją
- zdolność do rozwiązywania nietuzinkowych problemów
- umiejętność pracy w zespole i zarządzania ludźmi
Wolontariat w CV
Wolontariat jest cennym wpisem w życiorysie. Oczywiście, jeśli tematycznie pokrywa się z aplikowanym stanowiskiem, to jeszcze lepiej. Wtedy za jednym zamachem wykażesz doświadczenie zawodowe i…
I no właśnie co? Dlaczego wolontariat jest ważny dla pracodawców?
Działalność pomocowa pokazuje zaangażowanie w sprawy społeczne, dobroczynne. Sugeruje, że kandydat jest życzliwy i empatyczny. Gotów poświęcić swój czas dla innych.
Wolontariat to rodzaj (choć może to brzmieć jak oksymoron) dobrowolnego obowiązku. Dobrowolnie podejmujemy się wykonywania jakichś prac w danym czasie. Nakładamy na siebie obowiązki i jesteśmy za nie odpowiedzialni, mimo że wykonując je, nie uzyskujemy żadnej gratyfikacji finansowej.
Co pracodawca może dzięki temu zobaczyć?
Kandydata, który nie boi się wyzwań. Ponadto jest na tyle sumienny i zorganizowany, że potrafi efektywnie działać i zarządzać swoim czasem.
Jeśli potrafisz zagospodarować tydzień tak, że godzisz naukę, wolontariat i być może jeszcze pracę – istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że zawodowe obowiązki również poprawnie zaplanujesz i spriorytetyzujesz.
(Na zdjęciu złączone ręce)