Kalendarz wydarzeń
Wielki projekt niewielkich miast – II LO w Berlinie [zdjęcia]

W dniach (11-15 marca) uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie wzięli udział w wymianie polsko-niemiecko-włoskiej.
Licealiści spędzili pięć dni w Berlinie. To cenne doświadczenie pod względem sprawdzenia sprawności językowej, ale również okazja do poznania miasta, sztuki, kultury szkół partnerskich.
— Podstawowym celem współpracy ze szkołami z Niemiec (Modellschule Obersberg w Bad Hersfeld) i Włoch (Istituto di Istruzione Superiore „Marzotto – Luzzatti” w Valdagno) jest działalność na rzecz integracji młodzieży. Ważne jest, aby poprzez różnorodne projekty młodzi ludzie poznali się i doświadczyli życia codziennego w kraju partnera. Takie przeżycia prowadzą często do przedłużenia znajomości po wspólnym projekcie – do prywatnych odwiedzin, korespondencji mailowej – tak o idei współpracy ze szkołami partnerskimi — mówi dyrektor szkoły Wiesław Smereczyński.
Przyjaźń i wymiana szkół narodziła się w listopadzie 2001 roku. Od tego czasu zostało zrealizowanych mnóstwo projektów między szkołą w Bad Hersfeld a IILO w Działdowie. Projekty miały różny charakter i tematykę, m.in: historyczny, muzyczny, sportowy, ekologiczny, językowy.
Dla nauczycieli i uczniów spotkanie w Berlinie było szczególnie ważne – dołączył nowy partner – szkoła z Włoch. Uczniowie mimo pozornych barier językowych radzili sobie świetnie. Różne zajęcia pozwalały im integrować się i jednocześnie poznawać zwyczaje szkół partnerskich. Młodzież pracowała dość intensywnie podczas warsztatów. Początkowo były to krótkie zabawy, mające na celu oswojenie się z miejscem jak i zapoznanie z ludźmi. Później było coraz trudniej i ciekawiej. Odbyły się różne zajęcia dotyczące historii Niemiec. Zamierzenia projektu „Przezwyciężyć mury w Europie” były bardzo ambitne – tytuł mówi sam za siebie. Projekt polegał na pracy w grupach mających na celu zacieśnienie więzi między uczestnikami spotkania. Dużo czasu zostało przeznaczone na wycieczkę po Berlinie.
To podczas tego projektu zwiedzano miejsca pamięci Hohenschoenhausen, więzienie Stasi. Uczniowie odwiedzili Muzeum Muru Berlińskiego, Muzeum Dom przy Checkpoint Charlie. Na całe życie w pamięci młodzieży pozostanie wizyta w takich miejscach jak: Bundestag, Wyspa Muzeów czy East Side Gallery. Ogromne wrażenie zrobiły na uczestnikach wymiany takie miejsca jak: Berlińska Wieża Telewizyjna, czy Czerwony Ratusz.
Mimo wietrznej i deszczowej pogody wszyscy chętnie spacerowali po Aleksanderpladz. W czwartek było moc emocji i atrakcji. Dzień zakończył się pożegnalną kolacją i dyskoteką. Chociaż znajomość uczniów nie trwała zbyt długo pożegnanie było pełne wzruszeń. Ostatecznie zakończyło się konkretną zapowiedzią i planami ponownego spotkania w przyszłości.
Nad organizacją i przebiegiem spotkania w Berlinie czuwali: dyrektor szkoły Wiesław Smereczyński oraz nauczyciele: Dorota Chmielewska oraz Iwona Malik-Wrombel.
relacja: Filip Maćkowiak, Aleksander Makarski, Maciej Piórek (uczniowie ZS nr 2 w Działdowie)
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży Deutsch – Polnisches Jugendwerk.
![Wielki projekt niewielkich miast – II LO w Berlinie [zdjęcia]](http://www.dzialdowo.pl/wp-content/uploads/2019/03/1368521680_logo_pnwm_dopisek_poziom_rgb.jpg)