Kalendarz wydarzeń
Walka o granice na działdowskim rynku [zdjęcia, film]

Spektakl historyczny pt. „Walka o granice. Działdowo 1920” obejrzeliśmy 6 września (niedziela) na Pl. Mickiewicza w Działdowie. Inscenizacja w trzech aktach, została przygotowana w ramach Pikniku Historycznego przez Muzeum Pogranicza w Działdowie a wzięły w nim udział grupy rekonstruktorskie z epoki.
Spektakl historyczny pt. „Walka o granice. Działdowo 1920” Akt I
— Mamy kilka form upamiętniania ważnych wydarzeń w historii Polski. Mam tu na myśli odsłonięcie tablicy pamiątkowej od Prezydenta Andrzeja Dudy. Ale oprócz tego, możemy pokazać te istotne wydarzenia, w inny sposób czyli jako żywe lekcje historii — mówi Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Pogranicza w Działdowie. — Organizatorem niedzielnej inscenizacji było jest Muzeum Pogranicza w Działdowie, bardzo mocno wspomógł nas Miejski Dom Kultury, a pieniądze pozyskaliśmy z Narodowego Centrum Kultury za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Inscenizacja była podzielona na trzy części. Opowiadała historię dwóch Mazurów Karola i Henryka, mieszkańców Działdowa, którzy zaczynają wojnę w 1914 roku, od bitwy pod Tannenbergiem, następnie trafiają na zachód, tam dostają się do niewoli francuskiej, skąd trafiają do wojska Armii Hallera. Jeden z tych bohaterów z Armią Hallera przybywa do Działdowa w 1920 roku i broni miasta przed nawałem bolszewickim. Jest to historia po części prawdziwa, bowiem Mazurzy, którzy tutaj mieszkali, walczyli pod Tannenbergiem, na froncie zachodnim i trafili z Armią Hallera do Działdowa.
Spektakl historyczny pt. „Walka o granice. Działdowo 1920” Akt II
— Inscenizacja mi się bardzo podobała, i mam nadzieję, że mieszkańcom również. Wiem, że organizacja takiego przedsięwzięcia nie jest łatwa, zaangażowanych było tutaj wiele grup rekonstrukcyjnych, były konie, a nawet generał Haller, który odwiedził Działdowo i ten epizod historyczny został wpleciony w scenariusz — mówi burmistrz Grzegorz Mrowiński. — Z inscenizacji powstanie też krótki film, dostępny dla mieszkańców w internecie, telewizjach lokalnych i naszym kinie, przed seansami komercyjnymi. Chciałbym podziękować wszystkim rekonstruktorom, w role burmistrzów czy radnych wcielili się zawodowi aktorzy z teatru z Olsztyna i w ten sposób mieliśmy piękną i wzruszającą lekcję historii.
— Święto przyłączenia Działdowa do Polski, wprawdzie powinniśmy obchodzić w styczniu, nie jest to jednak miesiąc, kiedy mogą się odbywać inscenizacje plenerowe, przypominające historie sprzed 100 lat — kontynuuje burmistrz Grzegorz Mrowiński. — Pierwotnie planowaliśmy takie obchody na czerwiec, nie mogły się jednak one odbyć, ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce. Dyrektorowi Muzeum Pogranicza Patrykowi Kozłowskiemu udało się pozyskać pieniądze z Narodowego Centrum Kultury na inscenizację historyczną i podjęliśmy decyzję, że taką inscenizację zorganizujemy na początku września. Ta inscenizację wpisuje się w epizod wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku na działdowszczyźnie.
Spektakl historyczny pt. „Walka o granice. Działdowo 1920” Akt III
— W imieniu dyrektora Centrum Kultury chciałem pogratulować tak wspaniałej uroczystości, genialnej inicjatywy edukacyjnej — powiedział Andrzej Bieńkowski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury. — Mała ojczyzna umożliwia nam poznanie siebie i naszej tożsamości. Narodowe Centrum Kultury bardzo wspiera takie pomysły. Byłem bardzo wzruszony, oglądając inscenizację, że były kiedyś takie czasy, kiedy Polak stawał w walce przeciwko Polakowi. Mam nadzieję, że nigdy więcej nie będzie wojny i uda nam się uszanować dorobek naszych ojców i tworzyć jedność.
mcz