Kalendarz wydarzeń
W tej monografii znajdziecie wiele ciekawostek, nie tylko o lasach

— Bardziej odpowiada mi zacisze archiwów, ale cieszę się również, że mogłem się z Państwem spotkać — powiedział Tadeusz Szambora podczas promocji swojej najnowszej książki, która odbyła się w Muzeum Pogranicza.
„Zarys dziejów Nadleśnictwa Lidzbark w latach 1773-2023” to obszerna monografia, prezentująca wysoki poziom merytoryczny i warsztatowy. Autor wykazał się dociekliwością poszukiwań, ta publikacja tworzona była długo i kosztowała go dużo wysiłku. Zawiera ona bowiem opis nie tylko jednego nadleśnictwa, ale wręcz jedenastu, bo na przestrzeni 250 lat granice nadleśnictw się zmieniały. W książce można też znaleźć m.in. takie informacje, jak ta, że, kiedy kaci podlegali pod administrację lasów królewskich, w drugiej połowie XVIII wieku, „obowiązki te” w Działdowie pełniła kobieta… A więcej podobnych ciekawostek znajdziecie Państwo w książce (można ją nabyć w księgarni ABC w Działdowie lub w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej).
— Niewiele nadleśnictw w Polsce może poszczycić się tak dokładną monografią. Jestem za to niezmiernie wdzięczny — powiedział obecny na promocji nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark, Dariusz Szczawiński. — Lasy mają swój określony czas trwania, ale zachowało się z pewnością kilka drzew, które pamiętają początki nadleśnictwa. Pozostałe być może żyją naszych meblach, podłogach czy oknach.
Wydawcą książki jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej.
— Nie bez przyjemności podjęliśmy się druku książki. Tadeusz – człowiek skromny, jest autorem wielu publikacji. Nie ma Rocznika Działdowskiego bez jego artykułu. Przypomnę, że napisał już trzy monografie Gminy Iłowo — powiedział prezes TMZD Marian Odachowski.
Sam autor przyznał zresztą, że te właśnie strony, to „jego konik”, a szczególnie teren dawnej parafii ewangelicko- unijnej Narzym, od Rywocin do Napierk. Nadleśnictwo przez ok. 5 lat obejmowało teren tej parafii i stąd zrodził się pomysł pisania o lasach. Tadeusz Szambora pokrótce przedstawiał treść monografii, której towarzyszył pokaz slajdów.
Spotkanie odbyło się w Muzeum Pogranicza, we wtorek 24 października. Otworzył je i przedstawiał autora, dyrektor muzeum Patryk Kozłowski, powitał też gości burmistrza Grzegorza Mrowińskiego wraz z małżonką, grono leśników i nadleśniczych, członków i sympatyków TMZD oraz pozostałych przybyłych na promocję.
(Na zdjęciu głównym Tadeusz Szambora opowiada o swojej książce podczas spotkania w Muzeum Pogranicza)
(Galeria zawiera 16 zdjęć, na których widać osoby przemawiające przez mikrofon, autora, publiczność siedzącą w sali Muzeum Pogranicza