Działdowo.pl | Internetowy serwis informacyjny miasta Działdowa

Czwartek, 03.04.2025r.

Imieniny: Ryszarda, Pankracego, Ingi

Powrót powrót

„W każdym momencie świat się staje…” – promocja IX Działdowskiego Almanachu Poezji na Zamku

Renata Buczyńska otrzymuje gratulacje i kwiaty od burmistrza Grzegorza Mrowińskiego i wicestarosty Krzysztofa Aurasta, podczas promocji IX Działdowskiego Almanachu Poezji na Zamku, która odbyła się w piątek 17 listopada

Wielomiesięczne prace Kolegium Redakcyjnego wyłonionego spośród grona członków Działdowskiej Kuźni Słowa zaowocowały ukazaniem się IX Działdowskiego Almanachu Poezji, który otrzymał tytuł „W każdym momencie świat się staje…”

Pracowały nad tą publikacją Anna-Barbara Czuraj-Struzik (redaktor naczelna wydania), Renata Buczyńska, Janina Dzenis, Jadwiga Smółka Smółka, Ewa Sotomska i Elżbieta Zakrzewska. Ilustracje w książce stanowią zdjęcia autorstwa Krzysztofa Chylińskiego, a okładkę ozdobiło zdjęcie autorstwa Darka Buczyńskiego.

Wsparcie i duża pomoc 
— Prace nad książką oraz wykorzystane w nim autorskie zdjęcia jak zawsze stanowią wkład społeczny. Środki na wydruk nakładu udało się zgromadzić dzięki życzliwości i przychylności władz samorządowych — mówi Renata Buczyńska, prezes Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. — Fundatorzy tej publikacji to Powiat Działdowski – starosta Paweł Cieśliński i wicestarosta Krzysztof Aurast, burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński, wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, wójt Gminy Płośnica Krzysztof Groblewski i wójt Gminy Działdowo Mirosław Zieliński.
Wsparcie dla sfinalizowania sprawy okazali też Michał Struzik, przewodniczący Rady Powiatu, Elżbieta Węglewska i Witold Ostrowski, radni powiatowi, którzy często uczestniczyli w roboczych spotkaniach i znali temat tej publikacji oraz Marlena Perzyńska naczelnik Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu w powiecie.

Tylu poetów jeszcze nie było 
Publikacja obejmuje twórczość aż 72 autorów. Ta publikacja, chociaż jest dziewiątą w serii Działdowskich Almanachów Poezji jest z wielu względów wyjątkowa. Nigdy żadna publikacja w tej serii nie była tak obszerna i wydana w twardej oprawie (dzięki wsparciu tak wielu fundatorów), nigdy nie miała tak znaczącego ilościowo nakładu, nigdy nie współtworzyło jej tylu twórców słowa, a tym 19 znamienitych gości – poetów.

To już ćwierć wieku 
Przypomnijmy, że pierwszy, wydany 26 lat temu zbiór zatytułowany „Pejzaż miasta” ukazał się w 1997 r. dzięki wsparciu ówczesnej Rady Miasta Działdowo. Kolejne ukazywały się w różnych odstępach czasu i nosiły tytuły: „Strony życia” (1999), „Muzyka słowem pisana” (2002) „W nurcie naszych strof” (2004) „Pokolenia” (2007), „Czas zatrzymany poezją” (2009) „Tam, gdzie rodzą się wiersze” (2013), „Każdy jest poetą swojego dnia” (2018) . — Minęło ponad ćwierć wieku od ukazania się pierwszego zbioru w tej serii, to wielka radość, że to dzieło jest kontynuowane — mówi Renata Buczyńska. 

Liryka nas połączyła 
W kolegium redakcyjnym tej serii na przestrzeni lat zasiadali Stefan Żagiel, Krzysztof Tabaczka, Anna Barbara Czuraj-Struzik, Benedykt Zygfryd Perzyński, Ewa Sotomska, Hanna Jolanta Wiśniewska, Magdalena Cejman, Elżbieta Zakrzewska, Krystyna Sztramska, Jadwiga Smółka, Janina Dzenis i Renata Buczyńska. Swoimi artystycznymi pracami ozdabiali je malarze, rysownicy i fotograficy działdowscy.

— Każdy kolejny Almanach łączyło jedno. Zawsze było w nim miejsce zarówno dla poetów zrzeszonych jak i niezrzeszonych, zarówno dla debiutantów jak i uznanych, nagradzanych twórców, zarówno dla amatorów jak i wielkich, znanych szeroko nazwisk ze świata poezji — dodaje pani Renata. 

Żeby każdy mógł posłuchać 
Ze względu na dużą liczbę autorów oraz szerokie grono sponsorów Zarząd Działdowskiej Kuźni Słowa zdecydował się na zorganizowanie 17 listopada odrębnego spotkania dla autorów i ich bliskich oraz fundatorów wydruku.

— Do współpracy zaprosiliśmy Muzeum Pogranicza w Działdowie z dyrektorem Patrykiem Kozłowskim, a współpracował z nami bezpośrednio dr Radosław Wiśniewski. Ale Działdowska Kuźnia Słowa nigdy nie zapomina o swojej lokalnej publiczności, wspierającej swoją obecnością lokalnych poetów i pisarzy, zatem już dziś zapraszamy Państwa na otwarte spotkanie promocyjne 1 grudnia o godz. 18.00, które będziemy współorganizować z Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie — informuje prezes SDKS.

Wyjątkowi goście
Wracając do samego spotkania w Zamku, swoją obecnością zaszczycili je wicestarosta Krzysztof Aurast wraz z małżonką, burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński wraz z małżonką, przewodniczący Rady Powiatu Michał Struzik, radni powiatu działdowskiego Elżbieta Węglewska oraz Witold Ostrowski, radny miasta Działdowa Andrzej Przybyszewski, ks. Szymon Chachulski, proboszcz parafii św. Katarzyny w Działdowie, Piotr Dercz, dyrektor Zespołu Szkół w Malinowie, Beata Grędzińska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Płośnicy, Aleksandra Kowalska, dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury Gminy Działdowo, Edyta Marszak, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku, Magdalena Bartołd, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Działdowie oraz goście-poeci z Olsztyna, Ciechanowa i Przasnysza i oczywiście powiatu działdowskiego. Obecny był też Krzysztof Chyliński, którego zdjęcia ozdobiły ten zbiór.

— Bardzo dziękujemy za obecność mediów, medialnie wsparł wydarzenie portal Moje Działdowo.pl (red. Marcin Ostrowski) – można obejrzeć videoelację w Internecie, Gazeta Dzień dobry Działdowo (red. Małgorzata Czerwińska) oraz Telewizja Mazury (red. Krzysztof Wapniarz). Oczywiście Kuźnia ma też swoją fotoreporterkę, Jadwiga Smółka utrwaliła spotkanie na swoich zdjęciach — dodaje Renata Buczyńska.

Spotkanie czas zacząć 
Spotkanie rozpoczęto adekwatnym do idei spotkania wierszem Wojciecha Kassa „Zwiadowcy”, który przeczytała Gosia Grabowska. Następnie gości przywitali gospodarze imprezy, Działdowską Kuźnię Słowa reprezentowała prezes Renata Buczyńska, a Muzeum Pogranicza Radosław Wiśniewski. Dalej spotkanie poprowadziła Prezes DKS. Po powitaniu przedstawiła krótko informacje o serii Działdowskich Almanachów Poezji wspominając ich tytuły i przedstawiając redaktorów serii na przestrzeni lat. Potem zaprosiła przed publiczność redaktor naczelną wydania.
Anna Barbara Czuraj-Struzik opowiedziała o tym konkretnym wydaniu oraz przeczytała jeden ze swoich wierszy. Następnie zaproszono na scenę sponsorów wydruku. Wicestarosta Krzysztof Aurast oraz burmistrz Grzegorz Mrowiński zwrócili się do kolegium redakcyjnego oraz do publiczności doceniając pracę zespołu i dziękując za poświęcony na przygotowanie tej książki czas oraz zaangażowanie w pracę nad publikacją, jak też deklarując dalszą współpracę i wsparcie dla takich inicjatyw.

Popłynęły piękne strofy 
Następnie uznając, że największym przeżyciem dla poety jest książkowy debiut literacki, prezes SDKS zaprosiła przed publiczność autorów-debiutantów. Na spotkaniu obecni byli Szymon Rosłon oraz Dominik Szmidt i to ich wiersze usłyszała publiczność. Potem prowadząca zapraszała do wystąpienia i autoprezentacji poetów spoza powiatu działdowskiego – gości Almanachu, w kolejności alfabetycznej wystąpili: Marek Barański (poeta i dziennikarz z Olsztyna), Krzysztof Bieńkowski (wiceprezes Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich – Warszawa/Płock/Ciechanów), Piotr Burczyk (poeta z Olsztyna), Andrzej Cieślak (prezes Związku Literatów Polskich O/Olsztyn), Wiktor Golubski (członek Zarządu Związku Literatów na Mazowszu), Teresa Kaczorowska (prezes Związku Literatów na Mazowszu), Piotr Marcin Kaszubowski (wiceprezes Związku Literatów na Mazowszu), Ewa Stangrodzka-Kozłowska (sekretarz Stowarzyszenia Autorów Polskich O/Ciechanów) oraz córka zmarłego w tym roku ciechanowskiego poety Dariusza Węcławskiego, Izabela Węcławska. Potem wystąpili niektórzy autorzy z powiatu działdowskiego (ze względu na obszerną formułę almanachu członkowie DKS gościnnie ustąpili miejsca przed publicznością autorom niezrzeszonym, a wśród członków Kuźni wylosowano do autoprezentacji nazwiska tylko pięciu autorów). Wystąpili zatem poeci Krzysztof Tabaczka, Magdalena Pawelska, Aurelia Sofińska, Ireneusz Mroczek przeczytał wiersz swojej zmarłej niedawno mamy, Barbary Mroczek, a mama Rafała Kłosa przeczytała wiersz syna, przebywającego aktualnie za granicą. Następnie DKS reprezentowali Marlena Idzikowska-Korpusik, Marek Chojnacki, Iwona Misiopecka, Krystyna Braun oraz Alicja Ragucka.

I magiczna muzyka Kornelii Falk 
Potem prowadząca poprosiła o pomoc starostę i burmistrza we wręczeniu wszystkim autorom z literackiej kuźni almanachu pakietów autorskich. Renata Buczyńska wyczytała nazwiska autorów, a poeci odebrali z rąk sponsorów swoje egzemplarze książek. Całość spotkania była przepleciona piosenkami w pełni autorskimi, w wykonaniu nagrodzonej wyróżnieniem Talent Roku 2023 przez Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie Kornelii Falk, która napisała muzykę do zaprezentowanych piosenek, a teksty wybranych przez nią utworów są autorstwa Krystyny Sztramskiej, Magdaleny Pawelskiej i Andrzeja Przybyszewskiego, dla którego to była niespodzianka, bo płyta „Gra w miłość” jest dopiero na etapie tworzenia ( warto wspomóc ten projekt , zapraszamy do współpracy oraz możliwości wpłaty na zrzutka.pl, wystarczy kliknąć na link https://zrzutka.pl/bj2tut).

Raz jeszcze dziękujemy

Na koniec Renata Buczyńska podziękowała dyrektorowi Zespołu Szkół w Malinowie, Piotrowi Derczowi za wsparcie w przygotowanie poczęstunku dla gości.

— Podziękowania kierujemy też do pań Barbary Behal i Iwony Szulc, a co do uzgodnień i kontaktów w tej sprawie — dziękujemy Ani Czuraj-Struzik. Dziękujemy również właścicielom, osobom zarządzającym i pracownikom Drukarni TINTA, którzy doradzili, wydrukowali pięknie i na czas, zawieźli nakład w oznaczone miejsce, wypakowali (a wiadomo, że ten zbiór ma swoją wagę, nie tylko literacką), a potem okazali się cierpliwością i elastycznością w kwestii podziału kosztów i rozliczeń. Zaufali nam i pomogli i za to dziękujemy — dodaje prezes Stowarzyszenia.

Wyjątkowa ekipa 
Praca nad powstaniem Almanachu to jedno, ale przygotowanie tego spotkania to ogrom zespołowej pracy.

— Nie udałoby się jednak zorganizować spotkania z tak wieloma gośćmi i tak zróżnicowanego, dbając jednocześnie o rozsądny czas jego trwania i szacunek dla wszystkich zebranych, gdyby nie zaangażowanie i pełna współpraca członków stowarzyszenia oraz otwartość i pomoc ze strony Radosława Wiśniewskiego i współpracowników Muzeum Pogranicza. Książki trzeba było przewieźć zarówno do miejsca pierwszej i drugiej promocji, ale też dostarczyć do sponsorów. Zaproszenia, plakaty, pakowanie i oznaczanie pakietów książek, przenoszenie, przechowywanie, płynne wręczanie pakietów podczas promocji — mówi Renata Buczyńska. — Długo by opowiadać, ekipa spisała się znakomicie. Samo spotkanie z Zamku zostało przygotowane dzięki pracy Elżbiety Zakrzewskiej, Krystyny Sztramskiej, Sylwii i Marty Kaczmarczyk, Gabrieli Kwiatkowskiej, Zofii Hoffer, Jadwigi Smółki, Ewy Sotomskiej, Wiesławy Szmidt, Piotra Kozikowskiego i Pawła Kamińskiego. Anna Barbara Czuraj-Struzik przygotowała swoje wystąpienie jako redaktor naczelna.

Dodajmy, że całość przygotowań koordynował i nadzorował Zarząd SDKS, który od lat tworzą Renata Buczyńska, Ewa Sotomska i Jadwiga Smółka.

(Na zdjęciu głównym Renata Buczyńska otrzymuje gratulacje i kwiaty od burmistrza Grzegorza Mrowińskiego i wicestarosty Krzysztofa Aurasta, podczas promocji IX Działdowskiego Almanachu Poezji na Zamku, która odbyła się w piątek 17 listopada)

(Galeria zawiera… zdjęć na których widzimy kobiety i mężczyzn podczas deklamacji wierszy, przyjmujących gratulacje i upominki, prowadzące spotkanie Renatę Buczyńską i Annę Barbarę Czuraj-Struzik, panie – poetki z DKS, starostę i burmistrza którzy składają wyrazy uznania poetom, artystę – fotografika Krzysztofa Chylińskiego, artystkę Kornelię Falk, która gra na pianinie i śpiewa, publiczność zgormadzoną w sali zamkowej podczas promocja IX Działdowskiego Almanachu Poezji, panie nauczycielki z ZS w Malinowie wraz z młodzieżą, którzy przygotowali poczęstunek, pamiątkowe fotografie uczestników spotkania)

Dodał: Karol Wrombel Zdjęcia: Małgorzata Czerwińska

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close