Kalendarz wydarzeń
„Uwalniamy książki – dzielimy się wiedzą” – akcja Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość
— Zapraszamy wszystkich miłośników książek i historii najnowszej z rejonu Działdowa i okolic, po odbiór bezpłatnych publikacji IPN — mówi Andrzej Rutecki ze Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość. — A także na prezentację książki Wandy Kiedrzyńskiej pt. Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny.”
— Naszą lokalną akcję przygotowaliśmy wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Akcja prowadzona jest z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadającego 23 kwietnia. Jej celem jest promocja czytelnictwa książek historycznych. W ramach akcji uczestnicy mogą bezpłatnie otrzymać książki i broszury wydane przez Instytut Pamięci Narodowej — mówi Andrzej Rutecki.
Akcja trwa od 23 kwietnia do 30 czerwca 2024 roku (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania zapasów. W akcji mogą wziąć udział zarówno osoby prywatne jak i instytucje o charakterze edukacyjnym (szkoły, biblioteki, muzea itp.). Osoby prywatne mogą otrzymać jeden egzemplarz wybranego przez siebie tytułu, natomiast instytucje większą liczbę egzemplarzy. Książki należy odbierać osobiście z siedziby organizacji samorządowych w Działdowie – Dworku Bülowa (ul. Zamkowa 6) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00. Organizatorzy nie prowadzą wysyłki publikacji.
Spotkanie inauguracyjne odbędzie 23 kwietnia o godz. 11.00 w Centrum Aktywności Organizacji Pozarządowych. Następnego dnia o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie w ramach projektu współorganizowane z Muzeum Niepodległości, Muzeum Więzienia Pawiak oraz Fundacją Cultura Memoriae: „Przekazywanie pamięci. Prezentacja książki Wandy Kiedrzyńskiej pt. Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny.” Celem tej inicjatywy jest organizacja spotkań dla młodzieży i dorosłych. Projekt służy pielęgnowaniu pamięci o kobietach, Polkach, więźniarkach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Ten ostatni funkcjonował w latach 1939-1945, a za jego drutami więziono łącznie około 130 tys. kobiet. Spośród przytoczonej liczby ponad 34 tys. stanowiły Polki. Niektóre z nich nazywano „królikami”, gdyż dokonywano na nich pseudomedycznych eksperymentów. Wśród deportowanych do tego obozu znajdowały się również żołnierki zaangażowane w walkę konspiracyjną z okupantem. Jedną z nich była Wanda Kiedrzyńska, która w związku z działalnością w szeregach Związku Walki Zbrojnej została aresztowana przez Gestapo. Osadzono ją na Pawiaku, skąd została deportowana do KL Ravensbrück.
(Na zdjęciu głównym plakat informujący o spotkaniu w ramach projektu współorganizowane z Muzeum Niepodległości, Muzeum Więzienia Pawiak oraz Fundacją Cultura Memoriae: „Przekazywanie pamięci. Prezentacja książki Wandy Kiedrzyńskiej pt. Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny”)