Kalendarz wydarzeń
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy i występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W wigilię Narodowego Święta niepodległości na Zamku w Działdowie uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę, upamiętniającą setną rocznicę przyłączenia Ziemi Działdowskiej do Rzeczypospolitej, w imieniu Mieszkańców na wieczną pamiątkę. To jedna z wielu patriotycznych uroczystości, które miały miejsce w Działdowie .
— Jest to wielki dzień i wzruszająca chwila — powiedział burmistrz miasta Grzegorz Mrowiński. — W tym roku Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w wyjątkowy sposób odsłaniając tablicę upamiętniającą 100. rocznicę przyłączenia Ziemi Działdowskiej do Polski. Tablicę wykonaną w zakładzie kamieniarskim Romana Nowakowskiego zaprojektował dr Wojciech Wółkowski. Uroczystego odsłonięcia dokonali: Senator RP Bogusława Orzechowska, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, starosta Paweł Cieśliński, burmistrzowie Leszek Struziński (1998-2000) i Bronisław Mazurkiewicz (2006-2014) oraz Przewodniczący Rady Miasta Działdowa Romuald Remiszewski. Odsłonięcie poprzedził odczyt historyczny Dariusza Piotrowicza pt. „’Początki Działdowa w II Rzeczyposopolitej Polskiej”, a zwieńczeniem uroczystości był koncert patriotyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie i chóru Bel Canto.
Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości goście zwiedzali wystawę stałą Muzeum Pogranicza pt. „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”.
— Jest to tablica, niewątpliwie bardzo potrzebna, która upamiętnia 100 rocznicę Działdowa. 11 Listopada obchodzimy Święto Niepodległości, a wigilia tego święta jest doskonałą okazją, aby wysłuchać wykładów i obejrzeć koncertu patriotycznego — powiedziała Senator RP Bogusława Orzechowska.
— Działdowo i cała Działdowszczyzna, od zarania dziejów był to polski obszar. Po zaborach, po 123 latach niewoli, Działdowo stało się bardzo ważne w kontekście odzyskania niepodległości. Dziś obchodzimy 103 rocznice tego najważniejszego wydarzenia. W Działdowie trzeba było wyczekać na tą upragnioną polskość — powiedział Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. — Pandemia przeszkodziła obchodzić uroczystości w 2020 roku. Teraz pan burmistrz Grzegorz Mrowiński i samorządowcy, dopełnili tego zobowiązania dla tamtych czasów, dla ludzi, którzy pokładali wielką nadzieję ale i też i wielkie ofiary, przez bycie w niewoli i walkę o niepodległość.
— To są gesty, które budują w dłuższej perspektywie naszą tożsamość. Możemy sobie wyobrazić młodzież za lat ileś, która z takiej tablicy, będzie odczytywała i zapoznawała się z historią Działdowa, z historią, tego miejsca i naszej Ojczyzny, w której to pamięć o wydarzeniach sprzed już 103 lat, czy w przypadku Działdowa 102 lat wciąż jest żywa — powiedział Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. —W 1920 roku, Działdowo, jako w zasadzie chyba jedyne miejsce w naszym województwie, na mocy samego Traktatu Wersalskiego trafiło do Polski. To są takie perełki dla naszego regionu, miejsca, do których możemy przyjechać i możemy mówić, że od 100 lat mamy tutaj wolną Polskę. Miejsca ze wszystkimi po drodze perturbacjami, o których wiemy i z pełną świadomością przeżywanych chwil, świętujemy naszą niepodległość w jej pełnym wymiarze.
Zaproszeni goście i mieszkańcy Działdowa mieli również okazję wysłuchać przepięknego występu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie i chóru Bel Canto. Koncert prowadził Jan Połowianiuk, a dyrygował Piotr Sułkowski. Koncert nosił tytuł „Pieśń o Niepodległej”. W repertuarze znalazły się utwory: „Marsz, marsz polonia”, „Marsz ochotnika polskiego”, „Marsylianka wielkopolska”, „Lwowskie Orlęta”, „Obrona Warszawy”, „Hymn Rzeczypospolitej”, „Warszawianka 1831”, „Boże coś Polskę…”, „Marsz I Brygada- Legiony”, „Rota”, „Polski Hymn Narodowy”. Koncert odbył się w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury.
(Na zdjęciu moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy)