Kalendarz wydarzeń
Turniej Rycerski 2023 już za nami

— Ci, co przestraszyli się pogody niech żałują. Ale i tak publiczność dopisała, świetni zawodnicy również. Na zamku ponownie dało się poczuć klimat dawnej epoki. Średniowiecze wróciło do Działdowa, a szczęk stali przeganiał deszczowe chmury — powiedział Piotr Cherkowski, szef Działdowskiego Bractwa Rycerskiego.
— Dziękujemy wszystkim przybyłym – turystom, mieszkańcom i oczywiście rekonstruktorom — dodaje Piotr Cherkowski. Turniej, mimo przelotnych opadów, odbywał się niezachwianie. Były konkurencje łucznicze, walki na miecz i tarczę, miecz długi oraz walki bohurtowe (nieudawana siłowa walka, mająca na celu, jak najszybsze wyeliminowanie przeciwnika). W tym czasie przygrywali i „nastrajali się” członkowie Zespołu Muzyki Dawnej „Vocantus”. Zagrali fenomenalny koncert w zamkowej kaplicy. Jest to zespół grający utwory od XII do XV wieku. Ich aranżacje oddają autentyczny, niepowtarzalny klimat średniowiecza, gdyż wykonywane są w oryginalnych językach: staroangielskim, starofrancuskim, staronordyckim i po łacinie, ale przede wszystkim unikalności nadaje im fakt, że wybrzmiewają na replikach instrumentów z epoki stworzonych przez członka zespołu i zdolnego lutnika, Tomasza Czypula.
Odbył się także „bieg dam”, gdzie białogłowy zawalczyły w kreatywnych konkurencjach przygotowanych przez Magdę Urbańską. I tak, przebierały groch od ciecierzycy, rozłupywały ziemniaki, wiązały węzły i toczyły pieńki. Zwieńczeniem turnieju była Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich. A ich wyniki przedstawiają się następująco: Kamil Świątek kontra Piotr Mittag (zwycięstwo), Mateusz Wojtacki (zwycięstwo) kontra Mariusz Czubak, Arkadiusz Kustra (zwycięstwo) kontra Kacper Nowiński.
— Przez praktycznie cały turniej do dyspozycji gości były przeróżne atrakcje takie jak: walka na miecze bezpieczne (pomiędzy konkurencjami), pokazy instrumentów muzyki dawnej, pokazy kowalstwa „Gomstal Manufaktura”, gry i zabawy średniowieczne, stoiska rzemieślnicze — mówi Piotr Cherkowski. Całość komentował Igor Urbański.
Na nasz Turniej Rycerski przybyło kilkadziesiąt bractw z całej Polski. Oczywiście, aby tradycji stało się zadość spali w namiotach, ustawionych tuż za zamkiem, od strony ul. Wolności.
(Na zdjęciu głównym grupa osób podczas otwarcia turnieju na działdowskim zamku)
(Galeria zawiera 59 zdjęć z Turnieju Rycerskiego na dziedzińcu działdowskiego zamku, na których widać otwarcie turnieju, walczących rycerzy, stoiska średniowieczne, rekonstruktorów, publiczność)