Kalendarz wydarzeń
Średniowieczny sztylet w zbiorach muzeum

Zbiory Muzeum Pogranicza powiększyły się o średniowieczny puginał znaleziony w Narzymiu. Muzealnicy zachęcają również mieszkańców o przekazywanie „skarbów” związanych z działdowszczyzną.
Puginał został odnaleziony przez grupę archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w latach 2003-2006 prowadzili badania wykopaliskowe, w miejscu gdzie w średniowieczu znajdował się prywatny zamek rycerski. Puginał (łac. pugio) to obok miecza podstawowa broń zaczepna średniowiecznego rycerza. Długość ostrza wynosiła zwykle około 30 cm. Puginał służył do zadawania precyzyjnych ran kłutych w najbliższym dystansie. Bywał zabezpieczany przed utratą w walce lub zgubieniem za pomocą łańcuszka lub rzemienia przywiązanego do napierśnika.
Muzeum wzbogaciło się o kolejny eksponat, otrzymany od archeologów. Nasi muzealnicy zwracają się także z prośbą do mieszkańców o przekazywanie antyków, starych przedmiotów, pamiątek związanych z działdowszczyzną. Każda rzecz zostanie dokładnie opisana oraz skatalogowana.
(Na zdjęciu puginał, który zasilił zbiory Muzeum Pogranicza w Działdowie)