Kalendarz wydarzeń
Spotkanie z „Żywą Książką” i nocne rozmowy o literaturze

Dziewiąte wydanie Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, które w tym roku przebiegło pod hasłem: „Absurd nie czytać”, w naszej bibliotece obfitowało w wiele niesamowitych atrakcji: było spotkanie z „Żywą Książką”, wymiana roślinek i rozmowy o literaturze przy świetle latarki.
Do udziału w akcji zgłosiło ponad 1400 bibliotek z całej Polski, oczywiście wśród nich nie mogło zabraknąć i naszej biblioteki. To była „noc” pełna atrakcji i ciekawych spotkań. „Noc” rozpoczęła od spotkania pań z Klubu Rękodzieła, w trakcie którego, rękodzielniczki zaprezentowały swoje prace i obrazy malowane… kawą (ciekawostką jest to, że kawą maluje się tak samo, jak akwarelą).
Ale absolutną nowością była „Żywa biblioteka”, czyli spotkanie z drugim człowiekiem. Każdy człowiek podobnie jak i każda książka jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, z niepowtarzalną historią, zapisaną na kartach swojego życia. Pomysł takich spotkań narodził się w Danii, gdzie zamiast książki można „wypożyczyć człowieka” i posłuchać jego opowieści.
— Naszymi „Żywymi Książkami” byli: emerytowany policjant, polski luteranin (bestseller, „najczęściej wypożyczany”), feministka, osoba z ADHD, Rosjanka, trzeźwiejący alkoholik – neofita, emerytowany strażnik więzienny, Ukrainka, drogowskaz i przyjaciel osoby z niepełnosprawnościami, wegetarianka — mówi Justyna Lytvyn, dyrektor MBP.
Jedną z atrakcji Nocy Bibliotek było spotkanie autorskie z Pauliną Cedlerską, która promowała swoje dwie najnowsze książki: „Lalkarz” i „Od ognia piekielnego”. Spotkanie z autorką poprowadziła Elżbieta Zakrzewska, a fragmenty jej powieści czytały Sylwia Kaczmarczyk i Zofia Hoffer. W trakcie spotkania mieliśmy okazję poznać historie związane z pisarską drogą pani Pauliny, a także porozmawiać na temat jej twórczości i inspiracji.
W trakcie Nocy Bibliotek nie mogło zabraknąć seansu filmowego.
— Wyświetliliśmy naszym gościom film z naszej kolekcji — dodaje pani Justyna.
Pełen relaks, popcorn, w niezwykłej atmosferze bibliotecznych półek, zapełnionych książkami. Natomiast Plant Crossing to inicjatywa, która polegała na wymianie roślin między uczestnikami „Nocy”. Każdy mógł przynieść swoją roślinę i wymienić ją na inną. To była świetna okazja do poszerzenia swojej kolekcji roślin i podzielenia się swoimi ulubionymi gatunkami.
A na koniec przyszedł czas na Wędrującą Książkę. Goście mogli zabrać ze sobą do domu książkę przyniesioną przez inną osobą (po to oczywiście, aby ją przeczytać), a następnie przekazać dalej, kolejnemu czytelnikowi.
Biblioteka otwarta była do północy, a że było już oczywiście ciemno, uczestnicy akcji przy świetle latarek szukali czegoś dla siebie do poczytania w domu. Akcja odbyła się w sobotę 7 października.
— Serdecznie dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tej wyjątkowej akcji. Dziękujemy wolontariuszom i i Żywa Biblioteka/ Living Library – Warmia i Mazury za pomoc w jej przeprowadzeniu — podsumowuje Justyna Lytvyn.
(Na zdjęciu głównym autorka Paulina Cedlerska i prowadząca spotkanie Elżbieta Zakrzewska podczas rozmowy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, na widowni siedzą słuchacze)
(Galeria zawiera 20 zdjęć, na których widać prace rękodzielnicze, obrazy malowane kawą, panie z Klubu Rękodzieła, osoby biorące udział w spotkaniu z pisarką Pauliną Cedlerską, osoby oglądające pokaz filmu, książki, tablice informujące o akcji „Żywa Książka” w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która odbyła się w bibliotece w Działdowie