Kalendarz wydarzeń
Rowerem dookoła Działdowa

Żółta, zielona, niebieska, czerwona to cztery trasy rowerowe wokół Działdowa. Są dwukierunkowe i ze sobą połączone, co pozwala na zaplanowanie własnych tras przejazdu.
We współpracy Powiatu Działdowskiego, Gminy Działdowo, Gminy Miasto Działdowo i Nadleśnictwa Lidzbark opracowano przebieg 4 tras rowerowych wokół Działdowa. Trasy zostały oznakowane tablicami i znakami kierunkowymi. Każda z tras oznaczona została innym kolorem (żólta, zielona, niebieska, czerwona). Na trasach umieszczono tablice informacyjne z opisami historycznymi miejscowości i mapami tras. Na każdej trasie mniej więcej w połowie ich długości znajdują się miejsca odpoczynkowe z wiatami, boiskami i grillami kamiennymi. Trasy łączą się ze sobą co umożliwia zaplanowanie własnej trasy przejazdu w zależności od stopnia zaawansowania rowerzystów.
Trasa rowerowa nr 1 żółta
Trasa przebiega przez bardzo atrakcyjny teren podmokłych łąk i potorfia, który został objęty forma ochrony przyrody w postaci użytków ekologicznych: Ptasie Bagno i Torfianki Działdowskie.
W pobliżu jest zbiornik retencyjny udostępniony dla celów rekreacyjnych. Dodatkowo trasa przecina dwa cieki: Kanał Młyński i Działdówkę. Po drodze mija się dwa punkty widokowe na panoramę Działdowa oraz jedno, na Księży Dwór.
Na szlaku znajdują się również: cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, zabudowania majątku w Księżym Dworze (pałac, park, owczarnia, gorzelnia, kuźnia) aleja drzew na odcinku Działdowo – Księży Dwór i zabudowa historyczna centrum Działdowa.
Trasa rowerowa nr 2 zielona (do Klęczkowa)
Trasa biegnie głównie przez tereny rolnicze – rozłogi pól i zmeliorowane łąki oraz dwukrotnie przecina tzw. strumień pierławski (w Księżym Dworze i Pierławkach). Krótki końcowy fragment to odcinek przez las. Atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym to: zabudowa historyczna centrum Działdowa, zabudowania majątku w Księżym Dworze (pałac, park, owczarnia, gorzelnia, kuźnia), budynek dawnej dróżnicy kolejowej przed Burkatem, kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Trójcy Świętej oraz cmentarz ewangelicki w Burkacie, w lesie, zwanym Perzki, linie okopów w układzie zygzakowatym (tzw. panzergraby), które są pozostałością poligonu wojskowego.
Trasa rowerowa nr 3 niebieska
Dojazd z Działdowa do szlaku ścieżką rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 545. Po drodze można zatrzymać się przy „Pomniku Upamiętniającym Ofiary Zbrodni” dłuta Ryszarda Wachowskiego, odsłoniętym 9 maja 1965 r. na cmentarzu pomordowanych w czasie II wojny światowej. Trasa jest różnorodna i prowadzi przez tereny leśne i rolnicze z kilkoma niewielkimi podjazdami. Do atrakcji należy zaliczyć: posterunek graniczny w Klęczkowie przy byłej granicy polsko-niemieckiej oraz widok na Szkotówkę, arboretum i lapidarium przy nieistniejącej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie, źródła wody żelazistej (niem, alte Heilquelle pogańskie święte źródło w tzw. „Rożku”).
Trasa rowerowa nr 4 czerwona (do Malinowa)
Szlak rowerowy, który w głównej mierze przebiega drogami gruntowymi przez lasy w Malinowie i obszary rolnicze w Komornikach. Przejazd można rozpocząć w Działdowie lub dojechać ścieżką rowerową do Komornik, zatrzymując się przy „Pomniku Upamiętniającym Ofiary Zbrodni” dłuta Ryszarda Wachowskiego, odsłoniętym 9 maja 1965 r. na cmentarzu pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Trasa wiedzie wzdłuż Kanału Młyńskiego i atrakcyjnego przyrodniczo obszaru Torfianek Działdowskich, w pobliżu którego jest zbiornik retencyjny. Niedaleko wyznaczonej trasy znajduje się tzw. „wieża Bismarcka” (ruiny), nazwana przez polskie władze w okresie międzywojnia Wieżą Wolności, a będąca w pierwotnym założeniu pomnikiem wdzięczności żołnierzom niemieckim poległym w I wojnie światowej.
(Na zdjęciu plakat zachęcający do korzystania z tras rowerowych)
Źródło: Powiat Działdowski