Kalendarz wydarzeń
„Ptasie perełki” od Marii Wilkowskiej

Fotografowanie ptaków to trudna sztuka, którą do perfekcji opanowała pani Maria Wilkowska. A my możemy zachwycać się jej ptasimi portretami.
Fotografowanie zwierząt, a zwłaszcza ptaków w ich naturalnym środowisku bywa niełatwe, ale i bardzo satysfakcjonujące. Ptaki są szczególnie nieprzewidywalne i mogą zerwać się do lotu, kiedy „złapiemy” już idealny kadr. Ale pani Maria Wilkowska (działdowianka) zafascynowana tymi skrzydlatymi pięknościami „nie odpuszcza”, ma cierpliwość, zna techniki fotograficzne, ma też olbrzymią wiedzę, oko do zdjęć, niewątpliwy talent ale też i dużo szczęścia. Maria Wilkowska fotografuje bowiem ptaki z pasją i miłością. Przyciąga je do siebie, bo kocha swoich skrzydlatych przyjaciół, a one odwzajemniają tę miłość. Mało tego, same do niej przylatują i „pozują”. Fotografowanie ptaków to nie jest łatwe zajęcie, wymaga czasu, uwagi, wyostrzonych zmysłów, i często wielu godzin oczekiwania w trudnym terenie, dostosowania się do zmiennej pogody.
Maria Wilkowska jest długoletnim pracownikiem Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie. W jej pracy pedagogicznej, oprócz wypełniania swoich codziennych obowiązków, dzieli się z młodzieżą swoją pasją fotografowania ptaków. Pani Maria podesłała nam zdjęcia kolorowych ptaków, na poprawę humoru w tej zimowej, szarej aurze. Niedawno pani Maria Wilkowska podzieliła się też z nami niesamowitą nowiną.
Sfotografowałam Mewę delawarską, imigrantkę z USA, która jest jedynym z dwóch osobników tego gatunku w Polsce — opowiada pani Maria. — Nazwano ją Kajzerką na cześć ornitologa Zbigniewa Kajzera, który jako pierwszy dostrzegł ją w grudniu 2005 roku. Złapał ją i zaobrączkował.
Teraz „przyleciała do niej” i zapozowała Śnieguła (Plectrophenax nivalis). Dała się sfotografować w południowym skraju województwa warmińsko-mazurskiego w styczniu tego roku. A także Zimorodek i Dzięcioł Zielony.
— Niech cieszą oczy i serca — powiedziała Maria Wilkowska. A my gratulujemy i życzymy wielu kolejnych fotograficznych wrażeń.
(Na zdjęciu głównym Zimorodek i Dzięcioł Zielony, Śnieguła – Plectrophenax nivalis Fot. Maria Wilkowska/FOCUS)
Zimorodek
Śnieguła
Dzięcioł Zielony