Kalendarz wydarzeń
Przyjdź i zobacz wystawę „Soldau – Utajony ośrodek zagłady. Niemieckie obozy w Działdowie w latach II wojny światowej” [film, zdjęcia]

W Muzeum Pogranicza w Działdowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Soldau – Utajony ośrodek zagłady. Niemieckie obozy w Działdowie w latach II wojny światowej”.
Wernisaż, który odbył się 10 października, poprzedziła uroczysta msza święta w kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie, którą odprawił ks. Marian Ofiara.
— Spotkaliśmy się z okazji otwarcia wystawy, poświęconej niemieckiemu obozowi zagłady w Działdowie. Na 30 planszach organizatorzy wystawy – pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej – postarali się uchwycić te wszystkie najważniejsze wątki pięciu lat funkcjonowania obozu w okresie niemieckim. Wystawę można oglądać w Muzeum Pogranicza przez październik i listopad — powiedział dyrektor Muzeum Pogranicza w Działdowie Patryk Kozłowski.
W otwarciu wystawy wzięli udział: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, Senator RP Bogusława Orzechowska, Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński, Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku oraz przewodniczący Rady Muzeum Pogranicza w Działdowie prof. dr hab. Mirosław Golon.
Otwarcie ekspozycji poprzedziły wystąpienia zaproszonych gości, a także autorów wystawy dr. Anny Jagodzińskiej i Bartosza Januszewskiego oraz recenzenta merytorycznego – prof. dr hab. Wiesława Wysockiego. Wystawa dostępna jest do zwiedzania w kaplicy na I piętrze zamku w Działdowie.
Wystawa została zorganizowana w ramach upamiętnienia 78. rocznicy męczeńskiej śmierci Błogosławionego bp. Leona Wetmańskiego, zamordowanego w niemieckim obozie KL Soldau.
kw