Kalendarz wydarzeń
Prawdę głosił a wiarę wyznawał. Biografia Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, autorstwa Andrzeja Ruteckiego

— Z radością informuję, że po dwóch latach ciężkiej pracy wkrótce ukaże się moja kolejna książka – biografia Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego — mówi Andrzej Rutecki, wiceprezes Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość”.
Pasterz, nauczyciel, męczennik. Te słowa w pełni oddają życie i działalność Biskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, ordynariusza diecezji płockiej oraz tytularnego arcybiskupa Sylieńskiego, wielkiego Polaka i patrioty.
— Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski pozostawił niezatarty ślad w dziejach Kościoła i Polski. Pasterz – Męczennik był świadkiem prawdy i wiary. Prawdę głosił a wiarę wyznawał — mówi Andrzej Rutecki.
Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego urodzony pod zaborem rosyjskim, zaangażowany w sprawy niepodległościowe, był jednym z wielu współtwórców II RP na polu społecznym i politycznym. Świadek dwóch wojen światowych zginął śmiercią męczeńską w hitlerowskim obozie Soldau (Działdowo).
Książkę „Pasterz, nauczyciel, męczennik. Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941)” polecają i recenzują prof. Wiesław Jan Wysocki i burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński.
„Publikacja Andrzeja Ruteckiego jest przykładem nowoczesnej hagiografii czyli solidnej, wnikliwej i sumiennej prezentacji osoby wyniesionej nas ołtarze w świetle dokumentów, relacji świadków i innych dostepnych źródeł oraz motywacji jego działalności, posługi, charyzmatu przez odniesienie do walorów (cnót) teologicznych. Autor jest wnikliwym badaczem, a jednocześnie sprawnym pisarzem. Jego prace czyta się z wielkim zaangażowaniem, bo tez język jej jest wręcz erudycyjny. Jest to pisarstwo aksjologiczne i religijne, bo pragnie odbiorcę utwierdzić w systemie wartości przedstawionej postaci” – z recenzji prof. Wiesława Jana Wysockiego.
„Z nieukrywaną dumą i satysfakcją przyjąłem wiadomość o trwających pracach nad kolejną publikacją Andrzeja Ruteckiego, który po raz kolejny podjął temat Męczenników z Działdowa: Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego oraz Biskupa Leona Wetmańskiego. Autor szczegółowo opisuje ich wieloletnią działalność w Płocku, koncentrując się zwłaszcza na tragicznych losach, które spotkały ich po wybuchu II wojny światowej, oraz w hitlerowskim obozie Soldau (Działdowo). Przykład ich męczeńskiej śmierci stał się źródłem otuchy dla innych więźniów, a także symbolem heroizmu wiary i moralnego zwycięstwa dobra nad złem.
Z jeszcze większą radością przyjąłem propozycję wydania publikacji „Pasterz, nauczyciel, męczennik. Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941)”, będącej owocem żmudnych badań i pracy Autora, której celem jest upamiętnienie postawy patriotycznej polskiego duchowieństwa w trudnych czasach dla społeczeństwa i państwa polskiego.
Dziękuję Autorowi tej książki za jego wszechstronną i nieprzerwaną działalność, która przyczynia się do upowszechnienia wiedzy na temat obozu Soldau i jego ofiar. Jego dzieło przedstawia całościowy obraz sylwetki błogosławionego abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, Patrona Miasta Działdowa, który u kresu swojego życia doświadczył brutalnych represji i męczeństwa, będących przyczyną śmierci w obozie Soldau. To cenna
i niezbędna inicjatywa, która wspiera budowanie tożsamości lokalnej społeczności Działdowa i okolic.Z pełnym przekonaniem polecam to wydawnictwo mieszkańcom naszego miasta i regionu, a szczególnie młodemu pokoleniu. Wierzę, że zawarty w nim przekaz o życiu i męczeńskiej śmierci tych duchownych skłoni do refleksji nad wartościami oraz znaczeniem życia i celami, do których dążymy, także w dzisiejszych czasach” – Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa.
Promocja książki i spotkanie z autorem odbędzie się pod koniec maja w Muzeum Pogranicza.
Publikacja została współfinansowana przez Gminę Miasto Działdowo.
(Na zdjęciu głównym okładka książki Andrzeja Ruteckiego „Pasterz, nauczyciel, męczennik. Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941)”)