Kalendarz wydarzeń
„Obóz NKWD w Działdowie w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej” – wykład Andrzeja Ruteckiego

Pierwsza z dwóch prelekcji Andrzeja Ruteckiego zaplanowana na dziś (piątek 17 stycznia) pt. „Obóz NKWD w Działdowie w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej” odbyła się w kaplicy Muzeum Pogranicza. A kto nie był, może posłuchać wykładu jeszcze o godz. 17.00.
Organizatorami wydarzenia są Muzeum Pogranicza w Działdowie oraz Stowarzyszenie „Pamięć i Tożsamość”, którego wiceprezesem jest Andrzej Rutecki. Prelekcje zaplanowano w przededniu obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach i w 80. rocznicę powstania obozu NKWD w Działdowie.
— Jest wiele białych plam dotyczących historii obozu NKWD w Działdowie. Historii niemieckiego obozu KL Soldau poświęcono znacznie więcej publikacji. Obóz NKWD istniał od stycznia do października 1945 roku, ale również i tam działy się tragiczne wydarzenia — mówi Andrzej Rutecki. — Naszym zadaniem jest ocalić pamięć o więźniach tych obozów. Przez obóz NKWD przeszło kilka tysięcy osób, które naraziły się sowietom. W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zachowała się dokumentacja dotycząca uznania za zmarłych wielu więźniów obozu NKWD w Działdowie lub tych, którzy przez Działdowo zostali wysłani do sowieckich obozów w głąb Rosji i do Polski już nigdy nie wrócili.
(Na zdjęciu głównym Andrzej Rutecki podczas wykładu w Muzeum Pogranicza)
(Galeria zawiera 12 zdjęć, na których widać osoby przemawiające przez mikrofon, uczniów, nauczycieli i mieszkańców w sali Muzeum Pogranicza podczas prelekcji pt. „Obóz NKWD w Działdowie w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej”)