Kalendarz wydarzeń
O kinie, świecach i błaznach – to były ciekawe zajęcia w Muzeum

Tegoroczne Ferie w Muzeum upłynęły pod znakiem interesujących zajęć. Dzieci robiły własne świece woskowe, oglądały najstarszy film świata, bawiły się w „teatr cieni” i brały udział w quizie historycznym.
Ferie w Muzeum trwały sześć dni. Był to intensywny czas spędzony na zabawie i nauce. Dzieci zgłębiały tajniki oświetlenia średniowiecznych zamków, wykonując przy tym świece woskowe. Rozmawiały także o roli błaznów na dworach królewskich i tworzyły fragmenty ich ubiorów. Zapoznały się z historią kina i obejrzały pierwszy film w dziejach kinematografii – „Wyjście robotników z fabryki” z 1895 r. autorstwa braci Lumiere. Wszystkie zajęcia związane z tematyką filmową prowadziła Paulina Michalska, absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pani Paulina przybliżyła dzieciom sylwetkę Walta Disneya, legendy filmu animowanego, twórcy takich postaci jak: Myszka Miki, pies Pluto czy Kaczor Donald. Po tym mini wykładzie dzieci rysowały własne plakaty filmowe. Dzieci dowiedziały się, co było przed kinem. To zainspirowało je do stworzenia bajkowych postaci z papieru, które wykorzystały w przygotowanym na potrzeby zajęć „teatrze cieni”. Spacerowały też po zamku, a ferie zakończyły quizem historycznym streszczającym zdobytą wiedzę. Najmłodsi zdali go celująco.
(Na zdjęciu głównym Paulina Michalska opowiada dzieciom. co było przed kinem, kobieta stoi dzieci siedzą w sali warsztatowej Muzeum Pogranicza)
(Galeria zawiera 32 zdjęć na których widać dzieci wykonujące prace plastyczne, dzieci rysują, wycinają, robią świece, bawią się w teatr cieni, słuchają wykładów, zwiedzają muzeum, pozują do pamiątkowych. Na zdjęciach znajdują się również osoby dorosłe: dwie kobiety i mężczyzna prowadzący zajęcia, które odbyły się w Muzeum Pogranicza w Działdowie)