Kalendarz wydarzeń
Noc Bibliotek w SP 3 i SP 4 [zdjęcia]

Tegoroczna akcja Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język”. Realizacji zadania wynikającego z tej myśli przewodniej podjęli się uczniowie z dwóch działdowskich szkół. W piątek, 4 października reprezentacje ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bronisława Malinowskiego i Szkoły Podstawowej nr 4 w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II spotkały się na wspólnej zabawie, propagującej szeroko rozumianą integrację oraz zainteresowania czytelnicze.
Połączone siły uczniów SP3 i SP4 pod kierunkiem koordynatorek Joanny Niedzielskiej i Ewy Elbrudy rozpoczęły swą wieczorną przygodę w szkolnej bibliotece. Po wstępnej pogadance, nadszedł czas na zabawę zapoznawczą poprzez stworzenie pajęczynki. Następne działania przeniosły się na szkolne korytarze. Przestrzeń była potrzebna do gry literackiej inspirowanej lekturami szkolnymi. Uczniowie podzieleni na cztery kolorowe zespoły musieli wykonać szereg działań na pięciu stanowiskach. Zadania wymagały od uczestników kreatywności, wiedzy i zdolności plastycznych. Wśród nich znalazły się: układanie zaklęć, szyfrów i historyjek, rysowanie obrazków oraz wymyślanie poetyckich nazw dla popularnych miejsc i obiektów Działdowa. Przerwę przed ogłoszeniem wyników wypełniono głośnym czytaniem. Po czym wręczono wszystkim uczestnikom drobne upominki. Wygrała grupa Żółta. Nagrody zapewnili: główny organizator Nocy Bibliotek oraz Urząd Miasta Działdowo. Wiele emocji dostarczyły też kalambury czytelnicze, tor przeszkód z książką na głowie oraz zabawy ruchowe.
Po tak mile spędzonym czasie, trudno było się rozstać. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka wspólna inicjatywa obu szkół.
W Szkole Podstawowej nr 4 działania w ramach V Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek toczyły się dwutorowo. W tym samym czasie, gdy starsi uczniowie szukali wspólnego języka z kolegami z SP 3, w szkolnej bibliotece odbywały się warsztaty pod hasłem „Skarb w bibliotece”. Dzieci losowały przedmioty i wymyślały związane z nimi historie, rozmawiały o samopoczuciu oraz przedstawiały swój stan ducha w krótkich scenkach, z farb tworzyły różne mieszaniny, obrazujące emocje. Następnie czytelnicy wysłuchali reportażu Eewy Nowak pt. „Kot, który zgubił dom” i wykonywali prace plastyczne. Po udanej wyprawie uczniowie spędzili czas przy grach planszowych, układaniu puzzli, rozwiązywaniu quizów. Spotkanie przebiegało we wspaniałej i wesołej atmosferze.
Ewa Elbruda