Kalendarz wydarzeń
„Niech stanie się światło” – kolędowanie z Our Voice

Tradycyjnie o tej porze roku odbył się koncert kolęd z chórem Our Voice i zaproszonymi gośćmi pt. „Niech stanie się światło”. Chórzystów i muzyków mogliśmy oklaskiwać 5 stycznia w kościele pw. Św. Katarzyny i Błogosławionych Męczenników. A kto nie był, już w najbliższą sobotę 11 stycznia chór zaśpiewa w Kościele Zbawiciela o godz. 18.00.
Skąd się wzięły kolędy i dlaczego je śpiewamy. Od zawsze są symbolem świąt i nie wyobrażamy sobie bez nich tego magicznego czasu. Te tradycyjne i w nowej aranżacji niezmiennie zachwycają a muzycy odkrywają je wciąż na nowo. O historii kolęd i pastorałek powiedzieli nam prowadzący koncert Piotr Kozikowski i Katarzyna Janke. Kolędy są ważnym elementem kultury świątecznej. Pełnią funkcje religijną, ale także rozrywkową. Przywołują atmosferę świąt i pomagają w tworzeniu świątecznego klimatu. Większość kolęd napisana jest w języku łacińskim, angielskim czy niemieckim.
Pierwsza kolęda została napisana przez Św. Franciszka z Asyżu już w XIII wieku. Kolęda nazywa się „Cantique Noel”. Najpopularniejszą kolędą świata jest utwór „Cicha noc”. Kolęda ta została napisana w ciągu jednej nocy w 1818 roku przez Franza Grubera i po raz pierwszy wykonana w tymże roku podczas pasterki w austriackim Oberndorf bei Salzburg. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów.
W uproszczeniu, kolęda to pieśń religijna, a pastorałka świecka. Pastorałką dawniej była nazywana zwykła pieśń pasterska. W polskim dorobku kulturowym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Najpopularniejszą z nich jest „W żłobie leży”, napisana w XV wieku, jest ona też uważana za jedną z najstarszych polskich kolęd. Inną najbardziej popularną polską kolędą jest „Bóg się rodzi”. Dzięki głębokiemu tekstowi i dostrojonemu rytmowi poloneza, pieśń ta jest uważana za jeden z najwznioślejszych, polskich hymnów.
Podczas koncertu był też i lokalny akcent, gdzie zaśpiewano utwór „Światło” do słów działdowianki, poetki Anny Barbary Czuraj-Struzik. Współczesne hity świąteczne, są kojarzone z radością i szczęściem. I tego publiczności życzyli prowadzący oraz muzycy.
Wystąpili: chór Appasjonata pod kierunkiem Marka Józefowicza, Chór Our Voice i Cudawianki pod kierunkiem Danuty Czeczot, oraz Cahmber Orchestra z Olsztyna, na pianinie zagrał Łukasz Jóźwiak. Autorką aranżacji utworów była Anna Rocławska-Musiałczyk, kompozytorka, aranżerka, pianistka i dyrygentka.
(Na zdjęciu głównym chóry i muzycy)
(Galeria zawiera 84 zdjęcia, na których widać występ chórzystów, muzyków grających na instrumentach, dyrygentów, publiczność siedzącą w ławkach w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Błogosławionych Męczenników, pamiątkowe fotografie z koncertu)