Kalendarz wydarzeń
Nasza pisarka Elżbieta Zakrzewska laureatką dwóch ogólnopolskich konkursów literackich

Elżbieta Zakrzewska w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie odebrała trzecią nagrodę w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Aleksandra Świętochowskiego „O Laur Posła Prawdy”, a w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Alfreda Borkowskiego w Ciechanowie również zajęła trzecie miejsce.
Nagrodę w konkursie „O Laur Posła Prawdy” pani Elżbieta otrzymała za pracę zatytułowaną „Dobra Pani z Dłutowa”. Organizatorami tego konkursu był Związek Literatów na Mazowszu i Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie – oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
— Aleksander Świętochowski, pisarz, publicysta, znany ze swej działalności społeczno-oświatowej, żył i tworzył właśnie w Gołotczyźnie. Celem Konkursu było przypomnienie jego sylwetki i promocja twórczości tego autora — mówi Elżbieta Zakrzewska.
Zadaniem uczestników konkursu było napisanie jednego utworu (opowiadanie, nowela, esej) o objętości do pięciu stron standardowego maszynopisu, inspirowanego twórczością Aleksandra Świętochowskiego, nigdzie wcześniej nie publikowanego i nie nagradzanego.
W uroczystości wręczenia nagród laureatce towarzyszyły koleżanki z Działdowskiej Kuźni Słowa: Gosia Grabowska, Zofia Hoffer i Sylwia Kaczmarczyk. Podsumowanie konkursu odbyło się w ramach obchodów XXXV Wiosny Literatury 12 czerwca.
Natomiast 17 czerwca w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie miało miejsce podsumowanie VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Alfreda Borkowskiego, w którym Elżbieta Zakrzewska zajęła również trzecie miejsce. Niestety nie mogła być obecna na uroczystości wręczania nagród. Jej nagrodzona praca nosi tytuł „Franciszek Teodor Stecki – legendarny powstaniec styczniowy. Biografia z elementami opowiadania”.
— Konkurs nawiązuje do twórczości Alfreda Borkowskiego, lekarza, pisarza i społecznika, związanego z ziemią przasnyską i ciechanowską, a jego celem jest ocalanie i utrwalanie wiedzy o przeszłości Mazowsza i integrowanie środowisk literackich i regionalnych — mówi Elżbieta Zakrzewska. Organizatorami konkursu były następujące instytucje: Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Związek Literatów na Mazowszu i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Północno-Mazowiecki. Pani Elżbiecie gratulujemy nagród i życzymy kolejnych osiągnięć literackich.
(Na zdjęciu stoi grupa osób, Elżbieta Zakrzewska, druga z lewej, w towarzystwie kolegów i koleżanki literatów / Fot. Archiwum Elżbiety Zakrzewskiej)