Kalendarz wydarzeń
Najpierw warsztaty, potem wspaniały koncert

3 listopada (środa) w Państwowej Szkole Muzyczna I st. im. Arno Kanta odbyły się warsztaty fletowe i fortepianowe, które poprowadzili Sylwia Kubiak-Dobrowolska oraz Maciej Pajorek. Po zakończonych warsztatach artyści dali wspaniały koncert.
Lekcje otwarte zwieńczył koncert artystów w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Arno Kanta w Działowie. W programie usłyszeliśmy utwory następujących kompozytorów: Louis Gaston Ganne, Franz Doppler, Francois Borne, Astor Piazzolla.
Natomiast wcześniej uczniowie klasy fletu i fortepianu doskonalili swoje umiejętności pod okiem Sylwii Kubiak – Dobrowolskiej oraz Macieja Pajorka.
– Dziękujemy za ciekawe wskazówki i miło spędzony czas – powiedział dyrektor szkoły Piotr Nowakowski.
KILKA SŁÓW O ARTYSTACH
Sylwia Kubiak-Dobrowolska ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w klasie fletu prof. Elżbiety Gajewskiej-Gadziny. W okresie studiów doskonaliła umiejętności na kursach u takich sław, jak: Jean-Pierre Rampal, Miriam Nastasi i Peter-Lukas Graf. Zdobyła wyróżnienia i nagrody w konkursach w Polsce i za granicą (Niemcy, Francja), brała udział w Koncertach Młodych Talentów, występowała jako solistka Orkiestry Jeunesses Musicales pod dyrekcją Roberta Satanowskiego, była pierwszą flecistką Wiosennej Orkiestry na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” pod batutą Jerzego Maksymiuka i Jacka Kaspszyka. Zwieńczeniem wykształcenia akademickiego stało się niezwykłe wyróżnienie – po brawurowym występie na kursie mistrzowskim otrzymała osobiste zaproszenie maestro Jeana-Pierre’a Rampala na Międzynarodowy Konkurs Fletowy w Paryżu, na którym reprezentowała Polskę. W dwudziestoletniej historii tego najbardziej prestiżowego konkursu fletowego po raz drugi
zaproszono polską flecistkę.
Karierę flecistki solistki rozpoczęła w czasie studiów, koncertując solo z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Orkiestrą Filharmonii Białostockiej. Następnie objęła stanowisko pierwszej flecistki Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie. Doskonaliła warsztat muzyka orkiestrowego, współpracując z Filharmonią Kaliską, Operetką Warszawską, Filharmonią im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Teatrem Muzycznym Roma, Orkiestrą Sinfonia Nova, Orkiestrą Salonową Johanna Straussa. Koncertując z orkiestrami odbyła tournées
po Europie (Niemcy, Holandia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy) i Ameryce Południowej (Meksyk, Peru). Koncertowała solo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kenii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Izraelu i Francji.
Od kilkunastu lat wykonuje i współtworzy muzykę rozrywkową. Występowała ze znanymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Szukalskim, Michałem Urbaniakiem, Jarosławem Śmietaną. Swoim talentem wspierała również znakomitych malarzy, jak: Stanisław Baj, Antoni Wróblewski, Maria Anto, grając na wernisażach. Współpracowała również ze światem mody. Z Adamem Sztabą przygotowała i wykonała muzykę do pokazu Arkadiusa.
Maciej Pajorek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Henryka Wieniawskiego w klasie fortepianu Marii Brokman-Kowalskiej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w klasie fortepianu Haliny Czyżewskiej i Marcelli Eriginy. Studiował później w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów pod kierunkiem Marka Drewnowskiego oraz w Królewskiej Szkockiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Glasgow (Wielka Brytania) pod kierunkiem Falego Pavri oraz Aarona Shorra.
Maciej Pajorek jako kameralista jest zwycięzcą następujących konkursów: Peter Lindsay Prize for Piano Duo (Wielka Brytania), Torneo Internazionale di Musica (Włochy), International Mariya Yudina Piano Competition (Sankt-Petersburg, Rosja) oraz laureatem nagrody specjalnej Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku.
Występował w Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, Węgrzech, Włoszech i Szwajcarii. Oprócz tego kształcił się na różnych kursach pianistycznych w Polsce i poza jej granicami u takich pianistów, jak Eugene Indić, Fausto di Cesare, Vladimir Viardot, Tadeusz Chmielewski, Jonathan Plowright, Philipp Jenkins, Alexander Bonduriansky. W 2019 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki w zakresie gry na fortepianie na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W bieżącym roku w Radiu Łódź rozpoczął nagrywanie płyty z muzyką na flet i fortepian ze znakomitą flecistką Sylwią Kubiak – Dobrowolską.
(Na zdjęciu od lewej stoją: Maciej Pajorek, Sylwia Kubiak-Dobrowolska i Piotr Nowakowski)