Kalendarz wydarzeń
Muzeum Pogranicza stworzy film o Emilii Sukertowej-Biedrawinie

W ostatnim czasie Muzeum pozyskało na ten cel dofinansowanie w wysokości 53 200,00 zł z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach programu Fundusz Patriotyczny – Niepodległość po polsku.
Film „Mazurska Emilia” ma być 45 minutowym fabularyzowanym dokumentem, w którym szczególne miejsce zajmie działalność głównej bohaterki w Działdowie w latach 1920-1939. To właśnie w tym okresie zaangażowała się ona w długoletnią walkę o repolonizację Mazurów działdowskich biorąc udział w tworzeniu: Towarzystwa Przyjaciół Mazur, Mazurskiego Domu Ludowego, Gazety Mazurskiej, Kalendarza dla Mazurów, Muzeum Mazurskiego oraz Państwowej Żeńskiej Szkoły Rolniczej w Malinowie. W węższym zakresie reżyser ukaże dzieciństwo i młodość bohaterki, a także okres olsztyński. Z racji na formułę filmu znajdą się w nim wypowiedzi znawców tematu historyków, literatów, bibliotekarzy i muzealników, a także inscenizowane sceny z życia Emilii Sukertowej-Biedrawiny z udziałem olsztyńskich aktorów oraz rekonstruktorów historycznych. Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie w atrakcyjnej i przystępnej formie tej polskiej patriotki szerszej widowni. Muzeum Pogranicza w Działdowie realizuje projekt wspólnie z Instytutem Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a więc instytucją która jest spadkobiercą powojennego Instytutu Mazurskiego, w którym kierownicze stanowiska przez wiele lat zajmowała Emilia Sukertowa-Biedrawina. To już kolejna inicjatywa jaką Muzeum Pogranicza w Działdowie podjęło by uczcić tą ważną dla historii Warmii i Mazur postać. W 2019 roku w siedzibie Muzeum mieszczącej się na zamku pokrzyżackim powstał kącik pamięci Emilii Sukertowej-Biedrawiny, w którym znalazły się odrestaurowane meble, rzeczy osobiste, pamiątki oraz zdjęcia.
Długie i bogate życie Emilii Sukertowej-Biedrawiny idealnie nadaje się na materiał filmowy. Urodziła się ona w XIX-wiecznej Łodzi w rodzinie niemieckiej. Polskie tradycje patriotyczne pielęgnowała w niej babcia Emilia Lindner, która uczestniczyła w powstaniu styczniowym. Po śmierci ojca nastoletnia Emilia wraz z resztą rodziny przeniosła się do Warszawy, gdzie uczyła się w rosyjskim gimnazjum. Naukę kontynuowała w Towarzystwie Kursów Naukowych, prywatnej szkole sztuk pięknych Conti oraz Akademii Eksportowej w Wiedniu. Podczas I wojny światowej wstąpiła do Towarzystwa Opieki nad Ofiarami Wojny. Po wojnie poświęciła się sprawom mazurskim, o które zabiegała w okresie międzywojennym w Działdowie, a po 1945 r. w Olsztynie. Zmarła 27 grudnia 1970 roku w Pruszkowie mając 83 lata.
Krzysztof Siemianowski – Muzeum Pogranicza w Działdowie
(Na zdjęciu Emilia Sukertowa-Biedrawina)