Kalendarz wydarzeń
Młodzi mają piękny głos

W piątek 30 sierpnia odbył się Koncert Galowy 6. Festiwalu Chóralnego „Młodzi mają głos”.
Publiczność dopisała, honorowi gości, jak również młodzi i uzdolnieni chórzyści, wspaniałe dyrygentki i zaangażowani muzycy. Pomysłodawczynią i organizatorką Festiwalu jest Danuta Czczot, chórmistrzyni, specjalistka od emisji głosu, nauczycielka muzyki, autorka wielu projektów, absolwentka Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz dyrygentka działdowskich chórów – „Cudawianki” i „Our Voice”. Działdowianka z zamieszkania i serca.
„Cudawianki”
Jej chór dziecięcy „Cudawianki” skupia uczniów dwóch działdowskich szkół podstawowych: Trójki i Dwójki. Śpiewają w nim uczniowie klas od trzeciej do ósmej. Jak mówi pani Danuta dzieciaki systematycznie uczęszczają na próby i biorą udział w warsztatach chóralnych. I dają z siebie wszystko, co najlepsze. Na swoim koncie mają nagranie płyty „Gdzie słychać śpiew”, na 40 urodziny SP nr 3 w 2021 roku, zajęli I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Piosenki w Olsztynie, zdobyli Brązowy Kamerton i Nagrodę Specjalną od Miasta Bydgoszczy w 41. Ogólnopolskim Konkursie Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w 2023r oraz Srebrny Dyplom w I Ogólnopolskim Konkursie Chórow Dziecięcych w Suwałkach w tym roku. A podczas festiwalu zaśpiewali: J’entends Le Moulin w aranżacji Emily Crocker i Banaha-Russell Robinson.
Takie zdolne panie
Razem z naszą dyrygentką w prace nad koncertem były zaangażowane dwie wspaniałe panie. prof. dr hab. Anna Olszewska. Profesor sztuki, dyrygent, chórmistrz, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie dyrygowania, Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także studiów I i II stopnia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie gitary. Anna Olszewska wielokrotnie otrzymała Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta. Prowadzi także bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą. Współpracowała z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi, poprowadziła szereg koncertów wokalno-instrumentalnych. W tym roku również poprowadziła warsztaty chóralne z uczestnikami Festiwalu. Oraz Milena Wnuk, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Goście z Lublina
Pani Milena jest dyrygentką Chóru „Copernicus” z Lublina. Publiczność Chór „Copernicus” usłyszała w utworach: Modlitwa do Bogarodzicy – muz. Józef Świder sł. Krzysztof Kamil Baczyński, Ave Regina Caelorum – muz.: Marek Raczyński sł.: Starożytna Antyfona Maryjna, Dona Nobis Pacem Mary Lynn Lightfoot.
Bez muzyków nie da rady
Chórzystom akompaniowali muzycy: Łukasz Jóźwiak, pianista, pedagog, Paweł Orzechowski, instruktor gry na perkusji oraz czynny muzyk oraz nasz rodzimy Stanisław Czeczot, kontrabasista i basista, muzyk m.in. zespołów Harlem, Rock-tribiute Dire Straits. Festiwal prowadzili Katarzyna Janke i Piotr Kozikowski.
„Our Voice”
Nie zabrakło oczywiście chóru „Our Voice”, który od 12 lat działa na działdowskiej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej scenie muzycznej. Śpiewają w nim uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz licealiści. Na koncie chóru znajduje się wiele ogólnopolskich i międzynarodowych osiągnięć. Podobno zapytani o największe z nich, bez wahania podają Grand Prix podczas Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy w 2019 roku oraz udział w Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu w grudniu 2019 roku. A w ubiegłe lato zdobyli złoto w kategorii sakralnej, srebro w kategorii folklor oraz srebro w kategorii pop podczas 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego „Cançó Mediterrània” w Barcelonie. Our Voice zaśpiewali Celtic Dance – Kirby Shawa, Tumša nakte, zaļa zāle – łotewska melodia ludowa w aranżacji Laury Jēkabsone, Clap your hands, all peoples! – Katarzyny Dane.
(Na zdjęciu głównym chórzyści i dyrygentki, pamiątkowe zdjęcie grupowe w kościele)
(Galeria zawiera 145 zdjęć, na których widać śpiewające chóry, muzyków grających na instrumentach, prowadzących festiwal, panie dyrygentki, księdza, osoby siedzące w ławkach, pamiątkowe fotografie z wydarzania)