Kalendarz wydarzeń
Miasto pogranicza – przeszłość wciąż żywa

Jaka była historyczna i społeczna rola Działdowa, jako miasta pogranicza, oraz wystawa poświęcona zamkowi – to główne tematy konferencji naukowej w naszym muzeum pt. „Połączeni dziedzictwem”, która odbyła się w piątek 16 września.
— Jest kilka bardzo ciekawych wątków dotyczących działdowszczyzny. To było etniczne i wyznaniowe pogranicze. W Działdowie ślady przeszłości są wyjątkowo wyraźne. Zarówno te pozytywne, czasy rozkwitu miasta, jak i tragiczne, związane z martyrologią całego narodu — mówi Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Pogranicza.
Gościem konferencji był również burmistrz Działdowa, Grzegorz Mrowiński, któremu dzieje miasta są szczególnie bliskie, z racji wykształcenia i historycznej pasji.
— Gratuluję pomysłu, miłym zaskoczeniem jest też duża liczba referentów. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że historia buduje naszą wspólnotę i naszą tożsamość. A historia pogranicznika Jana Antoszewskiego pokazuje, że bohaterów nie musimy szukać daleko — powiedział burmistrz.
Jako pierwszy z wykładem pt. „Udział Działdowa w wojnie trzynastoletniej (1454-1466)” wystąpił Artur Paweł Barcikowski z Muzeum Pogranicza, następnie Krzysztof Siemianowski, również z Muzeum Pogranicza, przedstawił „Historię życia i śmierci Jana Antoszewskiego – pogranicznika z Działdowszczyzny (1905-1939)”. I właśnie ten wykład w całości, ma się niebawem ukazać w jednym z historycznych ogólnopolskich wydawnictw. Natomiast jego fragmenty (dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji) wydrukujemy w październikowym wydaniu Dzień Dobry Działdowo.pl.
„3 Baon 32 Pułku Piechoty w Działdowie. Lata 1921-1939”, to tytuł prelekcji, którą wygłosił nauczyciel historii Dariusz Piotrowicz. Natomiast dr Radosław Wiśniewski z Muzeum Pogranicza zaprezentował pracę pt. „Obozy przesiedleńcze <Gneisenau> i <Blücher> w okupowanym Działdowie. Prolegomena do dalszych badań”. Na konferencji pojawił się wnuk bohaterskiego pogranicznika Jana Antoszewskiego, Roman Grzegorek, który wraz ze swoją rodziną, przybył do Działdowa, specjalnie aż z Dolnego Śląska. Konferencję prowadził jeden z członków Rady Muzeum, dr hab. Dariusz Makiłła.
(Konferencja zrealizowana w ramach projektu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego „Warmia i Mazury na drodze ku Niepodległości”. Dofinansowano ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022).
(Na zdjęciu głównym Krzysztof Siemianowski podczas swojego odczytu na konferencji w Muzeum Pogranicza „Połączeni dziedzictwem”)
(Galeria zawiera … zdjęć na których są przemawiający historycy, burmistrz Działdowa, dyrektor muzeum Patryk Kozłowski, wnuk Jana Antoszewskiego, zaproszeni goście i słuchacze wykładów (młodzież, dorośli)