Kalendarz wydarzeń
Marcin Troński i Elżbieta Zakrzewska. Powiatowe Wieczory z Poezją
Przed nami kolejne spotkanie z żywym słowem. Widzimy się w Lidzbarku 21 lipca o godz. 18.00. Tym razem będziemy rozwiązywać “Zagadkę sprzed lat”, którą przedstawią nam autorka książki – Elżbieta Zakrzewska oraz już kilka razy goszczący w naszym powiecie w ramach “Powiatowych Wieczorów z Poezją”, możemy już chyba powiedzieć, że zaprzyjaźniony z DKS Marcin Troński.
Bezpośrednio po spotkaniu literackim zapraszamy na wernisaż prac fotograficznych Niny Weinfeld. Więcej o artystce na stronie współorganizatora imprezy, czyli M-GOK Lidzbark.
Lidzbark: 21 lipca, godz. 18.00, scena plenerowa nad małym jeziorkiem, ul. Garbuzy (w razie niepogody MGOK w Lidzbarku).
Zapraszamy.
DKS Działdowo
Dowiedzmy się czegoś więcej o bohaterach najbliższego spotkania.
Marcin Troński:
Polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Urodził się 13 czerwca 1954 w Warszawie. Tam też w 1977 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku debiutował na scenie teatralnej. W latach 1978–1993 był jednym z wykładowców tej uczelni. Autor i reżyser słuchowisk radiowych. Zbiór swoich słuchowisk opublikował w książkach “Nie jestem wielbłądem” oraz “Obyś żył w ciekawych czasach” .
W latach 1977-1997 związany był z warszawskim Teatrem Współczesnym, a w latach 1997-2007 z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Zagrał w bardzo wielu filmach i serialach, jednak jego głos najbardziej kojarzy się z Teatrem Polskiego Radia oraz dubbingiem filmowym. W 2015 roku otrzymał ,,Wielkiego Splendora” – Nagrodę Teatru Polskiego Radia” . Po raz pierwszy Marcin Troński odwiedził Działdowo w 2014 roku i czytał poezję Krystyny Sztramskiej. Dwa lata później w Lidzbarku interpretował poezję Anety Balla. W 2018 roku aktor ponownie wystąpił podczas Powiatowych Wieczorów z Poezją. razem Krystyna Sztramska, zainspirowana przedstawieniami olsztyńskiego ,,Teatru przy stoliku”,napisała słuchowisko pt. ,,Druciany krzyżyk” , a do udziału zaprosiła także Anetę Balla. Po namowach autorka przerobiła je na profesjonalne słuchowisko radiowe,które wyreżyserował Marcin Troński, który zagrał w nim też rolę główną. Warto zaznaczyć, że miało ono swoją prapremierę 25 kwietnia 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie , a wspólne słuchanie było połączone ze spotkaniem z autorką, panem Marcinem oraz Januszem Kukułą, dyrektorem Teatru Polskiego Radia.FILMY m.in.
POKÓJ Z WIDOKIEM NA MORZE (1977)
CZŁOWIEK Z ŻELAZA (1981)
PAN KLEKS W KOSMOSIE (1988)
KANCLERZ (1989)
KONIEC GRY (1991)
NOCNE GRAFFITI (1996)
HISTORIA ROJA,CZYLI W ZIEMI LEPIEJ
SŁYCHAĆ (2012)
SYBERIADA POLSKA (2013)SERIALE m.in.
07 ZGŁOŚ SIĘ (zabójca Kurt Rolson )
KLAN (detektyw Bogdan Sawicki )
SIEDLISKO (notariusz )
PIERWSZA MIŁOŚĆ (Tomasz Niemirski )
PLEBANIA ( weterynarz Witold Siedlak )
NA WSPÓLNEJ ( Wiktor Kiertyczak )
LEKARZE ( Łącki,wiceprezydent Torunia )SŁUCHOWISKA AUTORSKIE m.in.
“Żyć nie umierać”
„Nie jestem wielbłądem”
„Z punktu widzenia psa”
“60+”
“Jasna, moja miłość”
“Lolek i Bolek “
“Melania”
“Męka twórcza”
“Na własne życzenie”
“Obyś żył w ciekawych czasach”
“Parabank, czyli Dobroczyńca ubogich”
“Wielki mag “(Informację o autorze przygotowała Sylwia Kaczmarczyk)
Elżbieta ZakrzewskaUrodziła się i mieszka w Działdowie. Ukończyła studia o kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Pracowała jako nauczyciel bibliotekarz. Przez wiele lat wydawała z młodzieżą szkolne czasopisma i realizowała projekty edukacyjne o zasięgu ogólnopolskim, współpracując z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Jest członkinią Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa, gdzie pełni funkcję kronikarza. Pisać lubi od zawsze.
Jej reportaż „Dzień z życia miasteczka” ukazał się w Portfelu Literackim (2015), a legenda „Orzeł z działdowskiej apteki” – w wydawnictwie Działdowo, miasto moje, a w nim…. (2016). W książkach dla dzieci: “Vigusiowa Kuźnia Słowa” (2015) oraz Działdowska Kuźnia Słowa dzieciom (2017) znajdują się jej opowiadania. Swoje teksty publikowała także na łamach kwartalnika kulturalno – literackiego „VariArt” wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Jest autorką książki wspomnieniowej “Moja Młyńska” (2015), której fragmenty zostały zaprezentowane podczas III edycji „Powiatowych Wieczorów z Poezją” przez aktora Wojciecha Wysockiego. W 2017 roku ukazała się jej druga książka “Obrazki działdowskie”, która jest odbiciem zainteresowań autorki historią przedwojennego Działdowa. W 2018 roku na Przeglądzie Wydawnictw Regionalnych „MojeTwojeNasze” „Obrazki działdowskie” otrzymały nagrodę czytelników.
„Zagadka sprzed lat: powieść z Działdowem w tle” wydana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej to jej trzecia książka.