Kalendarz wydarzeń
Książka muzealnika Krzysztofa Siemianowskiego jest już dostępna

W Muzeum Pogranicza miała miejsce promocja książki kustosza Muzeum Krzysztofa Siemianowskiego, „Działalność małżeństwa Biedrawów na rzecz Mazurów działdowskich w latach 1920-1939”.
Książkę można nabyć w godzinach otwarcia Muzeum. Jej koszt to 40 zł. Serdecznie zapraszamy do lektury. Promocja książki dobyła się w poniedziałek 7 kwietnia.
— Praca przy książce oczywiście z przerwami trwała ok. 6 lat. Tematem zacząłem się interesować w 2018 roku, kiedy rozpocząłem pracę w Muzeum — mówi Krzysztof Siemianowski. — Impulsem było przejęcie pamiątek po Emilii Sukertowej-Biedrawinie z Izby Pamięci w Malinowie. Tam były różne materiały, rzeczy osobiste, notatki, dyplomy. To było bardzo bogate źródło wiedzy.
Poza materiałami z Malinowa autor korzystał z informacji z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Znalazł tam teczkę poświęconą właśnie sprawom Mazurów w okresie międzywojennym. Materiały te były szczególnie pomocne przy pisaniu pierwszego rozdziału, gdzie historyk opisuje sytuację narodowościową w powiecie działdowskim w okresie międzywojennym.
Krzysztof Siemianowski zebrał też nowe informacje odnoście służby wojskowej Józefa Biedrawy na podstawie dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Książka składa się z pięciu rozdziałów.
— Opisuję w niej poza działalnością małżeństwa Biedrawów na rzecz repolonizacji Mazurów działdowskich również inne organizacje mazurskie, które działały w Działdowie w latach trzydziestych XX wieku — mówi Krzysztof Siemianowski.
(Na zdjęciu głównym autor książki Krzysztof Siemianowski i dyrektor Muzeum Pogranicza Patryk Kozłowski podczas promocji książki „Działalność małżeństwa Biedrawów na rzecz Mazurów działdowskich w latach 1920-1939”, która odbyła się w Muzeum Pogranicza w Działdowie)
(Galeria zawiera 20 zdjęć na których widać osoby przemawiające przez mikrofon, autora podpisującego książkę, zgromadzoną publiczność, okładkę książki „Działalność małżeństwa Biedrawów na rzecz Mazurów działdowskich w latach 1920-1939”)