Kalendarz wydarzeń
Kryształowy Łuk dla Genowefy Marciniak, naszej dzielnej „Amazonki”

Jubileusz 15-lecia działalności w tym roku obchodziło Działdowskie Stowarzyszenie „Amazonki”. Tradycyjnie odbyła się Msza Święta, Marsz Życia i Nadziei, uroczysta gala i występ artystyczny,
Mszy Świętej koncelebrowanej, przewodniczył ksiądz dziekan Stanisław Kadziński, towarzyszyli mu ksiądz kanonik Adam Filarski z parafii pw. Św. Wojciecha i ksiądz proboszcz Szymon Chachulski z parafii pw. Św. Katarzyny.
— Siostry i bracia, jak szeroko prowadzi nas miłość do Boga i do siebie nawzajem. Dziękujmy Panu, za Jego wszelkie, dotychczas otrzymywane łaski, a zarazem prośmy Go z pokorą o dalsze Błogosławieństwo, o szczególne orędownictwo Matki Bożej i łaskę zdrowia dla naszych pań z Działdowskiego Stowarzyszenia „Amazonek” oraz o błogosławieństwo dla ich rodzin — powiedział ksiądz dziekan.
Jedno z najaktywniejszych stowarzyszeń powiatu
Po mszy odbył się 13. Marsz Życia i Nadziei, który przeszedł dookoła rynku. W marszu uczestniczyły nasze Amazonki, ich koleżanki z Iławy, Olsztyna, Ostródy, Elbląga, Lubawy i Nidzicy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także młodzież szkolna i nauczyciele, następnie udając się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się gala, którą poprowadził Elek Cichosz.
— Tak to jest już w życiu, że wiele inicjatyw stanowi odpowiedź na konkretną potrzebę, pojawia się wtedy pomysł, wiara w jego skuteczność i nie śmiała nadzieja, że znajdzie odbiorców, którzy z podobnym entuzjazmem będą chcieli w nim uczestniczyć i dzielić trudy jego rozwoju. Utworzenie Działdowskiego Stowarzyszenia „Amazonki” to przykład takiego działania. Podjęta 15 lat temu inicjatywa, początkowo skupiająca zaledwie garstkę zainteresowanych kobiet, dziś rozrosła się do rozmiaru jednego z najaktywniejszych stowarzyszeń naszego powiatu — powiedział prowadzący uroczystość.
Wspierajmy się, zachęcajmy do profilaktyki
— 15-lecie Stowarzyszenia Działdowskich „Amazonek”, to wspaniały jubileusz, wieńczący lata ciężkiej pracy, wzajemnego wsparcia, głoszenia dobrego słowa, pociechy, zachęcania do profilaktyki, poprzez współpracę ze szkołami, innymi organizacjami — powiedział starosta Paweł Cieśliński. — Dziękuję serdecznie za ich działalność, nie tylko na rzecz własnych członków, ale przede wszystkim na rzecz naszego środowiska lokalnego.
— Jubileusz 15-lecia Działdowskich „Amazonek”, bardzo pięknie wpisuje się nam w weekendową akcję Mobilnego Miasteczka Zdrowia, które nacisk kładło przede wszystkim na badania profilaktyczne. To samo robią Amazonki, które zostały doświadczone chorobą i dzielą się tym doświadczeniem z innymi, wiedząc, jak ważne jest wczesne jej wykrycie — powiedział burmistrz Działdowa, Grzegorz Mrowiński. — Dziękuję całemu stowarzyszeniu, wszystkim osobom, zaangażowanym w jego powstanie i działalność. Tej pracy nie można przeliczyć na żadne pieniądze. Jest to coś pięknego, bo ta działalność promieniuje na ludzi młodych, na szkołę, na kobiety, które są w bardzo młodym wieku i w swoim codziennym życiu nie myślą o tym, że może coś takiego je spotkać.
— Gmina Działdowo również wspiera Amazonki. Bardzo się cieszę, że takie stowarzyszenie powstało, ponieważ do niego należą też mieszkanki naszej gminy. Dziękuję, gratuluję inicjatywy i życzę przede wszystkim dużo zdrowia — powiedział wójt Gminy Działdowo, Mirosław Zieliński.
Najwyższe wyróżnienie
Podczas uroczystej gali, Genowefa Marciniak, prezes naszych „Amazonek” otrzymała najwyższe wyróżnienie, przyznawane przez Amazonki – Kryształowy Łuk. Wręczyła je prezes Warmińsko-Mazurskiej Unii „Amazonek” Barbara Baturo-Warszawka.
— Czekałam na ten moment, kiedy Gienia wyjdzie sama, bo to ona dostępuje zaszczytu otrzymania Kryształowego Łuku dla Amazonek. To jest największe odznaczenie — powiedziała Barbara Baturo-Warszawka. — Gratuluję całemu stowarzyszeniu a Gieni, życzę wszelkiego dobrego, żeby ci się dobrze prowadziło stowarzyszenie i żebyś miała siłę do działania. Wręczam ten Łuk, jako przedstawicielka Konwentu Seniorek Federacji Stowarzyszenia „Amazonki”, będącego wyrazem podziękowania i uznania od Amazonek z całej Polski m.in od Zosi Michalskiej i Wiesi Kunickiej, które są w Zarządzie Stowarzyszenia.
Jestem dumna i szczęśliwa
Genowefa Marciniak – jest prezesem Działdowskiego Stowarzyszenia „Amazonki” od początku jego powstania.
— Jestem dumna i szczęśliwa, że udało nam się założyć to stowarzyszenie, że trwamy, działamy, wzajemnie się wspieramy — powiedziała pani Genowefa. — Pierwsze spotkania odbywały się w Działdowskim Centrum Caritas, ksiądz Zdzisław Syldatk nas przygarnął, ale teraz już mamy swoją siedzibę przy ul. Zamkowej w Centrum Organizacji Pozarządowych. Dziękujemy panu burmistrzowi, Grzegorzowi Mrowińskiemu, bo tam mamy dyżury, spotkania. Spotykamy się zawsze w pierwszą środę każdego miesiąca, a także pełnimy dyżury, w każdą środę w tygodniu. Od początku wspiera nas pani Jolanta Działak, która zainspirowała nas do stworzenia tego stowarzyszenia. Nasze stowarzyszenie to taki drugi dom. Śmiejemy się razem, a czasami popłaczemy, ale mamy wsparcie. 15 lat istnienia naszego stowarzyszenia minęło bardzo szybko. Osobiście jestem szczęśliwa i dumna że udaje nam się trwać i działać równocześnie z roku na rok rozwijając się w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby Amazonek, dając nieustannie wsparcie kobietom, które z nami były i są nadal. Było warto, dziękuje wszystkim tym, którzy podążają z nami wspólną ścieżką i na każdym kroku nas wspierają.
Fantastyczna sprawa
— Amazonki – to kobiety po leczeniu raka piersi, ale przede wszystkim to kobiety, ze wszystkimi atrybutami: piękne, mądre, silne, zaradne, i dobrze zorganizowane, można by tak wymieniać w nie skończoność. Choroba doświadcza je w różnym wieku. Ale obojętnie, w którym momencie pojawi się choroba dla każdej kobiety z osobna jest to zaskoczenie i trudny czas. Natomiast to co daje siłę to miłość i nieustające wsparcie rodziny , bliskich, przyjaciół jest to coś najcenniejszego co może otrzymać i to daje nadzieje — powiedziała Jolanta Działak. — Uważam, że powstanie tego stowarzyszenia to była fantastyczna sprawa, dlatego, że jak państwo być może pamiętacie, przez wiele lat pracowałam w Inspekcji Sanitarnej i byłam odpowiedzialna za profilaktykę i promocję zdrowia. I jak pojawiły się tylko informacje, że gdzieś w Polsce powstają stowarzyszenia „Amazonek”, tak sobie pomyślałam, że przecież w Działdowie, też takie stowarzyszenie by się przydało. Nasze panie mają taką wolę życia i są takie radosne, takie po prostu wspaniałe.
Pokonajmy strach
Na uroczystości obecna była również Anna Tybińkowska dyrektor NU MED Grupa S.A. Elbląg – Reprezentuję podmiot leczniczy, a mianowicie centrum onkologii z Elbląga NU MED Grupa S.A. i jest to dla nas szczególne partnerstwo, jeśli chodzi o „Amazonki”.
— Statuetka którą otrzymaliśmy, pokazuje, że jesteśmy bliżej człowieka, bliżej tego, co on czuje i tworzymy taką komunikację, która pokonuje ten strach przed profilaktyką, przed badaniami i dociera do szerszego grona kobiet, które mogłyby uniknąć choroby, gdyby zbadały się wcześniej — powiedziała Anna Tybińkowska dyrektor NU MED Grupa S.A. Elbląg. — Słowa działdowskich „Amazonek” mają szczególny wymiar, to są kobiety które to przeżyły, to są kobiety których słowa znaczą więcej, niż tylko wyczytane w książkach suche fragmenty. Strzała w logo, ma serce na końcu i ona ma trafiać tam gdzie powinna, czyli ma niszczyć strach przed profilaktyką, przed badaniem i przed chorobą i nieść nadzieję.
Serdeczne podziękowania i pamiątkowe statuetki
Wiele działań i inicjatyw podejmowanych przez Amazonki nie odbyło by się bez zrozumienia i wsparcia władz i sponsorów. Wdzięczne za pomoc „Amazonki”, postanowiły uhonorować pamiątkowymi statuetkami: Starostwo Powiatowe w Działdowie, Urząd Miasta Działdowo Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Pamiątkowe statuetki otrzymali też sponsorzy: Elżbieta i Gabriel Chojakowie – Dekorglass, Władysław Nowakowski – Novkam, Bartosz Stentoft – prezes Zarządu Heinz-Glas Działdowo, Zdzisław Hasiak – Budomontaż ZPUH, Sławomir Pszenny -PGKiM, Jarosław Kozłowski – Przedsiębiorstwo Budowlane Ciechbud, Piotr Adrowski – ABP Computrer, Marcin Lendzian – Centrum Ubezpieczeń ALMAR, Anna Tybińkowska Dyrektor NU-MED w Elblągu. W podziękowaniu za bezinteresowne wspieranie działalności. Amazonki uhonorowały także: Mariana Janickiego, Bronisława Mazurkiewicza, Jolantę Działak, Wojciecha Solarza, Sławomira Rutkowskiego i Ryszarda Makszyńskiego.
Przez 15 lat działalności amazonki organizowały konkursy w zakresie profilaktyki nowotworowej dla dzieci i młodzieży powiatu działdowskiego. Dla najbardziej aktywnych szkół i świetlic przyznały statuetki. A otrzymali je: Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa im Marii Konopnickiej Hartowcu, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze, Klub Integracyjny „Uśmiechnięta Przystań” przy PCK Działdowo, Ognisko Wychowawcze przy Działdowskim Centrum Caritas. Statuetki odebrali przedstawiciele tych szkół i placówek. Statuetki wręczały: Genowefa Marciniak i Alicja Gapska.
Baby zawsze górą
Część oficjalną zakończył spektakl „Baby Górą” w wykonaniu grupy teatralno-kabaretowej „Tymczasowo Zakręceni” działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Działdowie i Miejski Domu Kultury w Działdowie.
— My jesteśmy żywym przykładem że raka można pokonać. Jeśli szukasz wsparcia jeżeli potrzebujesz rady, jeśli chcesz pomóc sobie i innym przyjdź do nas – zapraszamy — podsumowała pani Genowefa.
(Na zdjęciu głównym Genowefa Marciniak i Barbara Baturo-Warszawska na scenie działdowskiego MDK, tuż po otrzymaniu przez panią Genowefę Kryształowego Łuku – najważniejszego wyróżnienia „Amazonek”)
(Galeria zawiera 159 zdjęć z 15-lecia obchodów działalności Działdowskiego Stowarzyszenia „Amazonki” na których widać Mszę Świętą, Marsz Życia i Nadziei, galę, wręczenie statuetek, podziękowań, przemawiające osoby, publiczność na widowni i występy artystyczne)