Kalendarz wydarzeń
Konferencja „Działdowo-Soldau – niemiecki obóz zagłady”

W siedzibie Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się druga konferencja z cyklu „Niemieckie zbrodnie 1939–1945” pt. „Działdowo-Soldau – niemiecki obóz zagłady 1939–1945”.
Fot. Maria Cegiełka i Zenon Gajewski wręczają kwiaty prezesowi IPN Jarosławowi Szarkowi. Fot. M. Niegowski (IPN)
Spotkanie miało na celu upamiętnienie Polaków zamordowanych przez Niemców na terenie okupowanej Polski w latach 1939–1945, jak również propagowanie i utrwalanie tragicznej historii miejsca, w którym ludzie ginęli za wiarę, wolność oraz marzenia o niepodległości. „Niemiecki obóz koncentracyjny Soldau – to miejsce, w którym okupant niemiecki walczył z polskością i z Kościołem katolickim”.
Podczas konferencji tytuł Członka Honorowego Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” otrzymali senator RP Bogusława Orzechowska oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek.
– Instytut Pamięci Narodowej jest po to, by utrwalać w pamięci takie miejsca jak KL Soldau, które było miejscem śmierci co najmniej kilkunastu tysięcy osób, głównie lokalnej inteligencji – zaznaczył w swoim wystąpieniu prezes Szarek.
W trakcie spotkania został również wyświetlony poruszający film dokumentalny „Soldau – miasto na pograniczu śmierci”, w reżyserii obecnej na konferencji Marii Cegiełki. Obraz przybliżył zgromadzonym miejsce kaźni, poprzez opowieści więźniów obozu. Dodatkowym punktem programu była prezentacja publikacji „Niemiecki obóz śmierci KL Soldau. Pamięć i zobowiązanie..”, pod red. A. Ruteckiego.
Na konferencji obecni byli przedstawiciele stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” Zenon Gajewski oraz Andrzej Rutecki, którzy m.in. przybliżyli statutowe misje Stowarzyszenia oraz odpowiadali na pytania publiczności.
(Źródło IPN)