Kalendarz wydarzeń
KL Soldau – we wrześniu 1939 r. utworzono tu obóz dla polskich żołnierzy

Po kapitulacji Twierdzy Modlin, pod koniec września 1939 r., hitlerowcy utworzyli na terenie koszar wojskowych w Działdowie tymczasowy obóz dla polskich żołnierzy i oficerów (niem. skrót Kgf-DL Soldau).
— Większość żołnierzy znajdowała się w stanie skrajnego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Wziętych do niewoli Polaków żołnierze Wermachtu, jednostki żandarmerii polowej i SS traktowali w sposób szczególnie brutalny. Jeńcy wojenni byli przetrzymywani na otwartej przestrzeni, bez jedzenia i picia, przez kilka dni, aż zebrała się wystarczająca liczba osób do transportu do Prus Wschodnich — mówi Andrzej Rutecki ze Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość. — Obóz dla jeńców wojennych w Działdowie podlegał Niemieckiej Komendanturze Wojskowej. Jak podaje dr Zygmunt Lietz, komendantem tego obozu był major Herzt, a jego zastępcą Emil Stein. Po kilku tygodniach jeńcy wojenni zostali przewiezieni do innych obozów (dotyczyło to przede wszystkim oficerów) lub zwolnieni. Dr Lietz podaje za J. Gumkowskim, że obóz dla jeńców wojennych uległ likwidacji 2 grudnia 1939 r.
Tu przeczytasz dalszą część artykułu autorstwa Andrzeja Ruteckiego https://pamiectozsamosc.pl/…/oboz-dla-jencow-wojennych…/
(Na zdjęciu polscy żołnierze w niewoli)
Fot. Instytut Pamięci Narodowej