Kalendarz wydarzeń
Jak wyglądało dzieciństwo w średniowieczu [zdjęcia]

Na przełomie stycznia i lutego (w ramach ferii zimowych) w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego odbyły się zajęcia warsztatowe dla dzieci.
Dzieci dowiedziały się m.in. jak wyglądało dzieciństwo w średniowieczu i jak wtedy wyglądały zabawki. Zapoznały się też z historią rybołówstwa i technikami budowy ówczesnych miast. Po historycznym wstępie, dzieci przystąpiły do wykonywania odpowiednich tematycznie prac ręcznych.
— Dzieciństwo w średniowieczu było bardzo krótkie. Co więcej, uważa się, że adolescencja w ogóle mogła nie być rozróżnialna, jako osobny etap życia, odrębny od dorosłości. Kiedy dziecko w pełni rozwinęło umiejętności manualne, traktowano je jako osobę dorosłą — mówi dr Radosław Wiśniewski z Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego. — Często, przed ukończeniem siódmego roku życia, dzieci musiały ciężko pracować przy gospodarstwie lub na polu, płoszyły wówczas ptactwo i inne gryzonie, które zjadało zasiew. Synowie i córki paśli zwierzęta czy drób, pomagali w pracach przy ogrodzie, w obejściu i w samym domu. Chłopców bardzo wcześnie przyuczano do myśliwskiego fachu.
Najpopularniejszymi zabawami dziecięcymi były gry zespołowe, zwłaszcza: zabawa w chowanego, w berka czy w ciuciubabkę. Dzieci z bogatszych rodzin posiadały bardziej wyszukane zabawki: wirujące bąki, miniaturowe wiatraczki, koniki na biegunach, drewniane lalki, piłki, obręcze czy grzechotki.
![Jak wyglądało dzieciństwo w średniowieczu [zdjęcia]](http://www.dzialdowo.pl/wp-content/uploads/2019/02/Średniowieczna-zabawka.-Figurka-jeźdzca.-Obejrzymy-ją-w-działdowskim-Muzeum..jpg)
Średniowieczna zabawka. Figurka jeźdźca. Obejrzymy ją w działdowskim Muzeum
Pod wieloma względami średniowiecze nie różniło się od czasów współczesnych, nie na darmo ukuto łacińskie powiedzenie homo ludens, czyli człowiek łaknący zabawy. Tak jak wówczas, tak i teraz, dzieci bawiąc się, naśladowały życie i obowiązki dorosłych. Oczywiście w średniowieczu nie miały one takiej palety możliwości wyboru zabawek, jak obecnie, wykonywano więc kulki z gliny, drewniane bądź gliniane grzechotki, dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w bierki, czy gra w domino, przywieziona do Europy w XIII w. przez Marco Polo.
mcz