Kalendarz wydarzeń
Jak nie dać się oszukać – spotkanie policjantów z seniorami

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Działdowa uczestniczyli w debacie „Bezpieczny senior”. Głównym tematem rozmów były oszustwa, w tym „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, na BLIK-a, na podsyłane linki i smsy z dopłatą lub uzupełnieniem danych w adresie. Wiedza na temat, jak nie dać się oszukać, przyda się zresztą każdemu, ponieważ teraz coraz młodsze osoby padają ofiarą cyberprzestępców.
Debata odbyła się 22 kwietnia w auli Działdowskiej Agencji Rozwoju w Działdowie. Uczestniczyli w słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnej Policji, zastępca komendanta, dzielnicowy, oficer prasowy i policjantka ds. nieletnich i patologii.
— Podczas debaty omówione zostały najpopularniejsze metody działania oszustów, w tym „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, na BLIK-a, na linki od kupujących lub sprzedających i SMS-y podsyłane przez inne osoby podszywające się pod firmy kurierskie, lub znane instytucje, z dopłatą do rachunku lub uzupełnieniem danych adresowych z uwagi na brak możliwości dostarczenia przesyłki — mówi oficer prasowy Justyna Nowicka. — Policjanci przestrzegali przed klikaniem w artykuły i publikacje z wykorzystaniem wizerunku znanych osób, w których zachęca się do inwestowania w akcje budzących zaufanie spółek, czy w kryptowaluty. Uczestnicy spotkania zostali również wyczuleni na bezpieczne korzystanie z kart płatniczych i płatności telefonami w sklepach czy podawanie swojego numeru telefonu podczas tej czynności.
Podczas debaty studenci obejrzeli spoty edukacyjno-profilaktyczne „Nie daj się oszukać”, „Na policjanta telefon” oraz promujące Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda.
Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w dyskusji i zadawać pytania na nurtujące ich tematy, w tym związane z ich miejscem zamieszkania, uciążliwymi problemami dla lokalnej społeczności, jak również wskazać inne interesujące ich zagadnienia, które mogłyby posłużyć jako temat kolejnej debaty. Uczestnicy debaty otrzymali kalendarze, ulotki profilaktyczno-edukacyjne #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior i opaski odblaskowe.
(Na zdjęciu głównym studenci UTW podczas debaty „Bezpieczny senior” oraz zastępca komendanta w auli CKU w Działdowie)
(Galeria zawiera 7 zdjęć, na których widać słuchaczy zgromadzonych w auli CKU, policjantów, prezentację multimedialną oraz materiały edukacyjne)