Kalendarz wydarzeń
II Liceum Ogólnokształcące otwarte na nowe wyzwania [zdjęcia]
6 czerwca II Liceum Ogólnokształcące uczestniczyło w Targach Szkół i Pracy. Tego dnia odbył się również w szkole Dzień Otwarty. Gimnazjaliści i uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogli zapoznać się z ofertą szkoły oraz możliwościami, jakie stwarza II Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z biologii i chemii, konkursach z języków obcych, zajęciach warsztatowych z języka polskiego, komunikacji społecznej, matematyki, fizyki, geografii, zajęciach z grafiki komputerowej. Mieli możliwość obejrzeć tablicę poświęconą działalności wolontariatu czy zapoznać się z projektami realizowanymi z historii. Mogli też posłuchać występu zespołu wokalno-instrumentalnego. Gości powitała dyrekcja szkoły – Wiesław Smereczyński, Anna Siedlecka i Ewa Raciborska oraz uczennica klasy drugiej medycznej Weronika Kosobucka.
II Liceum stwarza możliwości i daje przestrzeń do realizowania pasji każdemu uczniowi.
W szkole realizowane są liczne projekty, m.in. „Szkoła na szóstkę”, dzięki któremu uczniowie mogą uczestniczyć w ciekawych zajęciach rozwijających kreatywność, np. zajęcia z komunikacji społecznej, rozwijać swoje pasje pisarskie pracując w szkolnej gazecie „W Soczewce” czy sprawdzić się jako radiowiec w szkolnym radiowęźle. Projekt „Szkoła na szóstkę” to również zajęcia wyrównawcze dla uczniów, którzy mają problemy w nauce i potrzebują wsparcia czy zajęcia przygotowujące do matury.
Innym ciekawym projektem realizowanym w II LO jest Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu. Uczniowie biorą udział w projekcie po raz czwarty. W tym roku projekt nosił tytuł „miodoPolska”. Młodzież biorąca udział w VII edycji projektu musiał zrealizować dwa zadania. Przygotować „mema” o swojej miejscowości i zrealizować projekt społeczny. Tym razem uczniowie klasy I B zajęli się problemem z dziedziny patriotyzmu gospodarczego – ratują pszczoły poprzez sadzenie i zachęcanie do sadzenia roślin miododajnych.
Uczniowie mogą również rozwijać swoje umiejętności językowe. Oprócz języka angielskiego i niemieckiego można uczyć się w II Liceum języka hiszpańskiego. Umiejętności językowe można weryfikować i udoskonalać podczas wymian ze szkołą partnerską w Bad Hersfeld, które trwają nieprzerwanie od 2002 roku. W tym roku odbyła się po raz pierwszy wymiana trójstronna polsko-niemiecko-włoska. Uczniowie z tych krajów spędzili kilka niezapomnianych dni w Berlinie realizując projekt.
Ci którzy kochają przedmioty ścisłe mogą realizować się w klasach z rozszerzoną matematyką i fizyką. Uczniowie biorą udział w ciekawych warsztatach i wykładach na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Uczniowie biorą udział i odnoszą sukcesy w Powiatowym Konkursie Astronomicznym „Copernicus” i Wojewódzkim Turnieju Astronomicznym dla szkół ponadgimnazjalnych. W drugim uczniowie II Liceum zajęli w tym roku I miejsce. II Liceum jest również organizatorem Konkursu Przyrodniczo-Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku odbyła się już jego IV edycja a uczniowie II Liceum zajęli I miejsce.
Swoją 10-letnią tradycję ma już klasa medyczna w II Liceum. W ramach realizacji zajęć kierunkowych współpracuje z UWM w Olsztynie (najczęściej zajęcia odbywają się w Katedrze Chemii i Przetwórstwa Surowców Roślinnych), Biocentrum w Warszawie, szpitalem w Działdowie, PCK oraz Caritas. Doświadczona kadra pedagogiczna oraz nieźle wyposażone laboratorium to niewątpliwie również istotne atuty.
Oprócz dydaktyki II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi stawia na pasje. Pasja to możliwość robienia tego co kochamy. Pasja daje energię i siłę do działania. Pasja pomaga pokonać przeciwności losu. W II Liceum w Działdowie każdy uczeń ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Oprócz radiowęzła czy szkolnej gazety mogą realizować swoje pasje muzyczne (w zespole wokalno-instrumentalnym i chórze) oraz uprawiać liczne dyscypliny sportowe.
II Liceum jest dla każdego, kto chce studiować, dla każdego kto chce się nie tylko uczyć ale i móc rozwijać swoje zainteresowania. Życzliwa atmosfera i doświadczona kadra pedagogiczna sprzyja tym działaniom.
Marzena Żmijewska