Kalendarz wydarzeń
Historia Polaków w Niemczech – zapraszamy na plenerową wystawę

Od środy, 18 stycznia, do końca miesiąca na Placu Mickiewicza 43 (przy ratuszu) będziemy mogli oglądać wystawę plenerową „Jesteśmy Polakami!” Związek Polaków w Niemczech. Jej organizatorami są Muzeum Pogranicza w Działdowie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej.
Wystawa prezentuje historię Polaków w Niemczech. Mocodawcą wystawy jest doktor Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN, który przygotował jedną z części wystawy, dotyczącą Związku Polaków w Niemczech na terenie Warmii, Mazur i Powiśla.
— Otwarcie wystawy miało miejsce w Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów. Wiąże się bowiem ona z tym kwestiami. Związek Polaków w Niemczech został zdelegalizowany w momencie wybuchu II wojny światowej i chcemy przypomnieć tych rodaków, którzy byli zaangażowani w działalność polską na terenie Niemiec — mówi dyrektor Muzeum Pogranicza, Patryk Kozłowski.
Wystawa „Jesteśmy Polakami!”, Związek Polaków w Niemczech, została zorganizowana w 100 rocznicę powstania Związku i stała się okazją do tego, aby przypomnieć, że w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej, nie znalazły się wszystkie ziemie rdzennie polskie. Część Polaków nadal zamieszkiwała w granicach państwa niemieckiego.
— Musieli się oni zorganizować, aby funkcjonować w państwie, które było dla Polaków wrogie i opresyjne, zwłaszcza po 1933 roku, po dojściu narodowych socjalistów i Hitlera do władzy — mówi dr Paweł Warot. — Polacy, jak wynika z tego co prezentujemy na wystawie, z zachowanych materiałów, czy dokumentów, prowadzili bardzo bogatą działalność wydawniczą, kulturalną, biznesową, oświatową. Na wystawie przypominamy również o tym, że w chwili rozpoczęcia II wojny światowej, Niemcy mieli już przygotowane listy proskrypcyjne działaczy Związku Polaków w Niemczech. Rozpoczęło się wyłapywanie i brutalne przesłuchania. Polacy byli kierowani do obozów koncentracyjnych, mordowani z tego powodu, że byli Polakami. Przez Niemców zrabowany został też majątek Związku. A Polacy w Niemczech mieli swoje banki, kasy, firmy, domy, biblioteki, szkoły. Polacy w 1940 roku zostali pozbawieni statusu mniejszości narodowej w Niemczech i co ciekawe, do dzisiaj tego statusu nie odzyskali, nie odzyskali też majątku. Niemcy nie wypłacili żadnych odszkodowań. Wystawa wpisuje się więc w obecne starania rządu polskiego, o odszkodowania za II wojnę światową.
Polacy z 4 dzielnicy Związku czyli z Prus Wschodnich trafiali różnych do obozów koncentracyjnych. Seweryn Pieniężny, dziennikarz, polski działacz społeczny i oświatowy został zamordowany w obozie Hohenbruch. Polacy ginęli również w KL Soldau. Tak, to jest jedna historia.
(Na zdjęciu głównym kadr z oficjalnego odsłonięcia wystawy plenerowej „Jesteśmy Polakami!” Związek Polaków w Niemczech, na działdowskim rynku)
(Galeria zawiera 13 zdjęć, na których widać organizatorów wystawy, zwiedzających, plansze prezentujące materiały historyczne, które stoją przed Ratuszem w Działdowie)