Kalendarz wydarzeń
Hieronim Skurpski – obrazy i poezja

To było wyjątkowe wydarzenie w Muzeum Pogranicza – wystawa prac Hieronima Skurpskiego, która zgromadziła miłośników artysty.
Wernisaż wystawy dwunastu obrazów, wypożyczonych z Galerii z Nidzicy ośmiu i grafik Hieronima Skurpskiego, odbył się w kaplicy zamkowej. Wystawa zorganizowana została z okazji 110. rocznicy urodzin artysty i odbyła się 17 października.
Spotkanie poprowadziła Katarzyna Janke z Centrum Organizacji Pozarządowych, a wszstkich zgromadzonych serdecznie powitał dyrektor Muzeum Patryk Kozłowski, gospodarz miejsca.
Wydarzenie zorganizowała Muzeum Pogranicza, Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.
Pani Katarzyna przedstawiła krótki życiorys malarza artysty. Wcześniej zaprezentowano fragmenty filmu dokumentalnego „Przed zagadką. Lustro Hieronima Skurpskiego”. Na filmie nagranym w 1999 roku mogliśmy zobaczy i usłyszeć samego artystę. Film został udostępniony dzięki uprzejmości jednego z autorów dokumentu Marka Barańskiego z Olsztyna. Podczas wernisażu wiersze do konkretnego obraz, wyświetlanego na ekranie czytali: Piotr Kozikowski czytał swoje utwory w tym jeden wiersz zaprezentowany na pożegnaniu artysty w 2006 roku. Wiersze Marka Barańskiego czytały Sylwia Kaczmarczyk, Krystyna Sztramska i Gabriela Kwiatkowska, wiersz Bogumiły Stachowiak czytała Elżbieta Zakrzewska, wiersz Zbigniewa Chojnowskiego Renata Buczyńska, a wiersz Erwina Kruka Gosia Grabowska. Obrazy z dużym zaciekawieniem oglądał też obecny na wernisaży burmistrz Grzegorz Mrowiński wraz z małżonką. Wystawę można oglądać do 15 listopada.
O artyście
Hieronim Skurpski urodził się 17.10.1914 r. w Skurpiu k. Działdowa, w rodzinie Karola Schmidta i Augusty z domu Semrau. Należał do pokolenia mazurskiej inteligencji, która zaczęła się kształtować na Działdowszczyźnie po odrodzeniu Rzeczypospolitej. Babka Anna Semrau zaszczepiła w nim zainteresowanie mazurską sztuką ludową, opowiadała baśnie i legendy, część ukazała się w „Kalendarzu dla Mazurów” wydawanym przez Emilię Sukertową-Biedrawinę, która nadała autorowi pseudonim „H. Skurpski”. Po 1945 roku stał się jego oficjalnym imieniem i nazwiskiem. Od spotkania z Józefem Biedrawą zaczęła się jego edukacja plastyczna w 1931 r. w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. W 1937 roku podjął studia w Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie, które kontynuował po 1945 r. Był wierny ziemi swego urodzenia, ale też otwarty na wartości uniwersalne.
W 1945 roku przybył do Olsztyna jako Pełnomocnik Rządu RP na Okręg Mazurski. Zajął się gromadzeniem zbiorów muzealnych oraz polskiego i niemieckiego piśmiennictwa regionalnego. Tworzył podstawy Muzeum Mazurskiego w Olsztynie, którego był pierwszym dyrektorem. Włączał się w tworzenie instytucji naukowych i kulturalnych. Najważniejszą częścią życia Hieronima Skurpskiego pozostała jednak twórczość artystyczna: rysunki, grafiki, obrazy. Swoje prace pokazywał na licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Do końca swoich dni interesował się wszystkim, trudno było ogarnąć liczne jego pasje, chłonął po prostu życie. Zmarł 16 września 2006 roku.
Hieronim Skurpski w Działdowie:
29.10.1999 r. wernisaż wystawy rysunków Hieronima Skurpskiego w Ratuszu.
Po wystawie w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się pierwsze „Wielkie Kopiowanie prac Hieronima Skurpskiego”, powtórzono je później w Szkole Podstawowej nr 3.
2000 r. przyznana została honorowa nagroda miasta Działdowa statuetka „Katarzynki” za dorobek twórczy i promocję Ziemi Działdowskiej.
2002 r. w Gimnazjum nr 2 realizowano projekt „Hieronim Skurpski – artysta ze Skurpia”
18.09.2004 r. CKU wernisaż wystawy malarstwa artystów związanych z Działdowem „Oto człowiek”.
27.01.2005 r. na sesji Rady Miasta nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Działdowo.
10.2005 r. wystawa w Ratuszu grafik z lat 1942-1968 i promocja książki „Życie jest sztuką a sztuka życiem”.
17.10.2006 r. Zamek kaplica i refektarz, wystawa „Wielkie kopiowanie Hieronima Skurpskiego”. W trakcie wystawy został zaprezentowany zbiór prac uczniów Gimnazjum nr 1 – członków Klubu Miłośników Twórczości Regionalnej. W sztuce inspirowanej twórczością Artysty wystąpił teatr „Algiz-Contra”.
2010 rok Szkoła Podstawowa nr 3 i rysunki dzieci inspirowane dziennikami Hieronima Skurpskiego i wystawa tych prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej
25.10.2014 r. odsłonięcie tablicy pamiątkowej w stulecie urodzin na budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Zbawiciela w Działdowie
2016 r. w Gimnazjum nr 2 realizowano projekt „Hieronim Skurpski – Honorowy Obywatel Naszego Miasta”.
16.10.2019 r. projekt „Wielkie Kopiowanie Mistrza Skurpskiego” realizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Działdowskiej.
(Na zdjęciu głównym Piotr Kozikowski czyta swój wiersz, a tle widać obraz Hieronima Skurpskiego)
(Galeria zawiera 18 zdjęć, na których widać kobiety i mężczyzn mówiących do mikrofonu, publiczność siedząca na krzesłach, osoby oglądające obrazy, kadry z filmu o artyście, obrazy artysty wiszące na ścianach)