Kalendarz wydarzeń
„Gdańsk 1939” – historyczna edukacja młodzieży

W środę 21 września, kolejny pokaz filmu „Gdańsk 1939” zorganizowało Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość.
Tym razem seans obejrzeli uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3. Słowo wstępne wygłosił prezes stowarzyszenia Zenon Gajewski, który wprowadził młodzież w realia trudnych czasów przedwojnia, nawiązując do również do obozu KL Soldau w Działdowie i jego ofiar.
Film został zaprezentowany, w ramach VII edycji programu zHistoriąNaTy, Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość.
O filmie
Film dokumentalny „Gdańsk 1939” w uporządkowany i przystępny sposób przedstawia całościowo wydarzenia roku 1939 w Gdańsku. Znajdziemy tu między innymi szereg zagadnień związanych z tragicznymi losami polskiej i żydowskiej ludności,
ale i bohaterską obronę Westerplatte czy Poczty Polskiej w Gdańsku. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, w tym nieznane szerszej publiczności. Dopełniają je fragmenty notacji filmowych ze świadkami historii, zrealizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – mówi Andrzej Rutecki ze Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość.
(Na zdjęciu głównym publiczność siedząca na widowni Kina Apolla)
(Galeria zawiera 15 zdjęć z seansu filmu „Gdańsk 1939” w Kinie Apollo w Działdowie. Na zdjęciach są widzownie, młodzież, dorośli, na scenie stoi prezes Zenon Gajewski. Na kolejnych zdjęciach kadry z filmu )