Kalendarz wydarzeń
Doktor Radosław Wiśniewski napisał książkę o obozie Soldau

— Z przyjemnością informujemy o tym, że ukazała się nowa pozycja książkowa Muzeum Pogranicza w Działdowie, której autorem jest dr Radosław Wiśniewski, pracownik naszej instytucji — mówi dyrektor muzeum Patryk Kozłowski.
Książka nosi tytuł „Wielofunkcyjny niemiecki obóz Soldau 1939-1945. Próba całościowego ujęcia”. Niestety z uwagi na trwający lockdown, będzie można ją nabyć dopiero po otwarciu wystawy w ratuszu na Pl. Mickiewicza 43, gdzie mieści się punkt sprzedaży. Praca została wydana wspólnie z Instytutem Północnym im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Więcej informacji już wkrótce.
Radosław Wiśniewski urodził się w 1981 r. Działdowie. Doktoryzował się na podstawie rozprawy „Antynaturalistyczna koncepcja filozofii dziejów Stanisława Brzozowskiego” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współredaktor (razem z dr Michałem Rydlewskim) książki „filozoficzna refleksja nad kulturą. Polska humanistyka pierwszej połowy XX wieku”. Publikował m.in. w czasopiśmie Uniwersytetu Łódzkiego „Hybris”, „Szkicach humanistycznych”, „Ruchu Filozoficznym”, „Roczniku Działdowskim”, ” Studiach Elbląskich”, pozycji wydawnicze „Regiony i Pogranicza”, periodyku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku „Wojna i Pamięć” oraz w kilkunastu tomach pokonferencyjnych.
Zainteresowania: historiozofia, filozofia religii, kosmologia, tematyka II wojny światowej oraz XVIII i XIX wiek – wieczna poezja.
— Praca doktora Radosława Wiśniewskiego powstała na imponującej bazie źródłowej, której trzon stanowią oczywiście archiwalne, jak i drukowane relacje więźniów działdowskiego obozu (…). Ostatnia cześć książki zatytułowana „Obóz Soldau i upadek pewnych mitów” stanowi unikatowe spojrzenie na problem działdowskiego obozu ze strony historiozoficznej. Dr Wiśniewski połączył umiejętnie swoją wiedzę z zakresu filozofii z badaniami historycznymi — z recenzji dr hab. Jarosława Centka, prof. UMK