Kalendarz wydarzeń
Dokładnie 103 lata temu, powstała dzisiejsza „Jedynka”

— Dnia 23 lutego 2023 r., mijają dokładnie 103 lata od uruchomienia pierwszej polskiej szkoły powszechnej w Działdowie — mówi Krzysztof Siemianowski, pracownik Muzeum Pogranicza w Działdowie.
— Pierwotnie mieściła się ona w budynku dzisiejszej plebanii Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie na Placu Biedrawy — kontynuuje pan Krzysztof. — Placówka zaczęła funkcjonować na mocy dekretu z 7 lutego 1919 r. o obowiązku szkolnym dla wszystkich dzieci w wieku od 7 do 14 lat włącznie. Prace organizacyjne powierzono inspektorowi oświaty Franciszkowi Krykantowi z Lidzbarka. Początkowo liczba uczniów wynosiła 106. Kilka miesięcy później, 1 sierpnia 1920 roku szkoła została przeniesiona do gmachu szkoły poniemieckiej, który ulokowany był przy ul. Dworcowej (dzisiejsza ul. W. Jagiełły). – Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, szkoła zaczyna rozwijać się w zawrotnym tempie – dodaje Radosław Wiśniewski. – Bardzo szybko wzrasta liczba nauczycieli i uczniów. Już 1 października 1920 r. obok szkoły powszechnej, powstaje szkoła wydziałowa. W 1924 r. zaczęła się modernizacja budynku. Założono centralne ogrzewanie i instalację piorunochronną, zainstalowano także zabezpieczenia przeciwpożarowe. Na każdym piętrze pojawiły się dzwonki elektryczne, położono parkiet i zmodernizowano pomieszczenia łazienkowe. Od 1931 r., uczniowie mogli korzystać już z nowopowstałej świetlicy. Okres rozkwitu szkoły przerwał wybuch II wojny światowej. Obecnie w budynku znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie.
(Zdjęcie główne przedstawia uczniów i nauczycieli, pozujących do pamiątkowej fotografii na boisku szkolnym przed budynkiem szkoły przy ul. Jagiełły. Zdjęcie (pochodzące z okresu międzywojennego) przekazane przez pana Leszka Sintka do zbiorów Archiwum Muzeum Pogranicza w Działdowie)
(Galeria zawiera 4 zdjęć, na których widzimy budynek szkoły przy ul. Jagiełły, a także plebanię Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie, kiedyś i współcześnie. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Muzeum Pogranicza w Działdowie)