Kalendarz wydarzeń
Dobre praktyki w zarządzaniu szpitalem

Kończy się kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 07.04.2024 r. Zgodnie z przewidywaniami, problemy ochrony zdrowia były akcentowane w dyskusjach przedwyborczych kandydatów i ich komitetów wyborczych.
— Ogólnie oceniając treść komentarzy i przedstawiane pomysły, do jakich udało mi się dotrzeć, wskazują na zainteresowanie tą niezwykle ważna sferą naszego życia, do jakiej zaliczamy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców — mówi dyrektor szpitala Ireneusz Weryk. — Nie był to temat wiodący, nie wywołał nadmiernych emocji. To dobra wiadomość, bo ochrona zdrowia nie powinna być polem do rozgrywek politycznych a spokojnej, merytorycznej dyskusji. Nie znaczy to, że uniknięto, wynikających z braku wiedzy błędów i mylnych ocen. Wyborcom należy się krótka informacja oceniająca najczęściej pojawiające się zagadnienia.
- Pomimo trudnej sytuacji finansowej w szpitalu nigdy nie wprowadzono jakichkolwiek ograniczeń w dostępie do nowoczesnej diagnostyki czy też niezbędnych leków. Co zatem należałby poprawić?
- W ostatnich latach wyposażono jednostkę w sprzęt i aparaturę medyczną w ilości nie znajdującej swojego odpowiednika w przeszłości. Kluczowym osiągnięciem są zrealizowane inwestycje w zakresie diagnostyki obrazowej, w tym w szczególności radiologicznej. Jest to najdroższy sprzęt diagnostyczny jaki musi posiadać szpital, którego wartość liczona jest w milionach złotych. Obecnie doprowadziliśmy do stanu pozwalającego spokojnie działać przez wiele lat. Dlaczego należałoby jeszcze w jakiś szczególny sposób poprawiać tą sytuację?
- Cyfryzacja szpitala postępuje zgodnie z potrzebami medycznymi i wymogami cyberbezpieczeństwa. Dlaczego to zagadnienie podnosić jako wymagające poprawy?
- SPZOZ nie może prowadzić apteki ogólnodostępnej. Jest to niezgodne z prawem. Pomysł nie do zrealizowania.
- Problem braku odpowiedniego dostępu do badań diagnostycznych u pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej nie mieści się w kompetencjach SPZOZ. Informacje o świadczeniach gwarantowanych znajdziemy na stronach internetowych NFZ. Wiązanie tych zagadnień z działalnością szpitala nie znajduje uzasadnienia.
- Porody, w tym porody trudne, w naszym szpitalu przebiegają bezpiecznie i zgodne ze standard\mi opieki okołoporodowej. Przygotowujemy się do prowadzenia porodów w znieczuleniu. Mamy projekty i odpowiednie pozwolenia, w tym pozytywną opinię o celowości inwestycji odnoszące się do przebudowy i modernizacji oddziału położniczego oraz traktu porodowego. Projekt ten ma wartość 17 mln PLN. Zagadnienie bardzo ważne, którym zajmujemy się z należytą uwagą.
- Posiadamy własną kuchnię i realizujemy program „Dobry posiłek w szpitalu”. Wyżywienie zapewniane chorym jest bardzo dobre. Mówienie w tej sytuacjo o konieczności poprawy w tej dziedzinie jest całkowicie chybione.
- W ostatnich latach SPZOZ w Działdowie wykorzystał wszystkie możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania. Szpital zrealizował inwestycje o wartości przekraczającej 30 mln PLN. Obecnie rozpoczęła się przebudowa i modernizacja SOR-u, na ten cel pozyskano 15 mln PLN. Mówienie, że można było uzyskać jeszcze więcej jest nieprawdą.
— Powyżej wniesione uwagi nie oznaczają, że nie będziemy doskonalić się i szkolić, podnosić jakość naszej pracy, oraz dostosowywać strukturę do potrzeb naszych pacjentów, rozwijać szpital zgodnie z potrzebami zdrowotnymi mieszkańców i postępami w wiedzy medycznej. Wiedzę o działalności szpitala i planach na przyszłość można pozyskać choćby z artykułów, które ukazały się ostatnio w miesięczniku „Dzień dobry Działdowo.pl”, pozwoliłoby to na unikniecie zgłaszania niemożliwych do zrealizowania i kontrowersyjnych propozycji z zakresu ochrony zdrowia, lub powielania właśnie realizowanych planów i przedsięwzięć – podsumowuje dyrektor Ireneusz Weryk.
Fot. Na zdjęciu głównym doktor Ireneusz Weryk, dyrektor SPZOZ w Działdowie