Kalendarz wydarzeń
Do lektury i przemyśleń – artykuł dr Radosława Wiśniewskiego w najnowszej „Debacie”

Zapraszamy do lektury październikowego wydania „Debaty”, w którym znajdziecie Państwo artykuł naszego muzealnika dr Radosława Wiśniewskiego, „Śmierć jest korzeniem religii”, który wpisuje się w nadchodzący czas, kiedy odwiedzając groby bliskich uświadamiamy sobie kruchość i ulotność życia.
Wielkimi krokami zbliża się uroczystość Święta Zmarłych (tzw. Zaduszki), podczas którego będziemy modlili się za dusze tych, którzy pokutują w Czyśćcu, czekając na Niebo. Z tej okazji w najnowszym numerze olsztyńskiego miesięcznika „Debata”, ukazał się artykuł naszego muzealnika dra Radosława Wiśniewskiego, pt.: „Śmierć jest korzeniem religii”, w którym autor analizuje fenomen śmierci i jej nierozerwalny związek z religią w kontekście filozoficznym – mówi dyrektor Muzeum Pogranicza, Patryk Kozłowski.
Październikowy numer „Debaty”, będzie można zakupić za jedyne 5 zł w Księgarni ABC w Działdowie na Placu Mickiewicza 27. Zachęcamy do lektury i przemyśleń!
Fragment Wstępu:
„Dnia 2 listopada będziemy obchodzili Święto Zmarłych. Przy tej okazji, warto zastanowić się nad zjawiskiem samej śmierci, która jest czymś niesamowitym i tajemniczym. Wraz z nią, wkracza bowiem w nasz świat metafizyka. Opierając się na tezie Benjamina Constanta – jednego z najwybitniejszych filozofów religii – który twierdził, że <w religii jest coś niezniszczalnego>, uważam, że korzeniem religii jest śmierć. <Korzeń> to jednak nie to samo, co <początek>, o czym piszę dalej. Słowem: gdyby nie było śmierci, nie byłoby religii. Taki aksjomat przyświeca niniejszym rozważaniom”.
(Na zdjęciu głównym okładka październikowego wydania debaty)