Kalendarz wydarzeń
Czujnik tlenku węgla zadziałał – strażacy ewakuowali 10 osób

Dwa zastępy straży pożarnej i zespół karetki pogotowia, interweniowali w jednym z bloków przy ul. Nidzickiej. Powodem był ulatniający się tlenek węgla.
We wtorek, 28 marca ok. godz. 20.00 jedna z mieszkanek bloku przy ul. Nidzickiej zauważyła, że w jej łazience włączył się czujnik tlenku węgla. Kobieta zadzwoniła po straż pożarną. Strażacy ubrani w sprzęt ochrony układu oddechowego, dokonali pomiaru stężenia tlenku węgla w mieszkaniu kobiety. Okazało się, że tam „jest czysto”, natomiast źródło ulatniającego się czadu, znajduje się w mieszkaniu, piętro niżej. Strażacy ewakuowali w sumie 10 osób. Kobieta z dzieckiem, z mieszkania, gdzie ulatniał się tlenek węgla, trafiła do szpitala na obserwację.
Strażacy przypominają: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”
Niestety często odrzucamy od siebie myśl, że może nam się stać coś złego. Wydaje nam się, że tego typu sytuacje jak pożar, wypadek, zatrucie tlenkiem węgla, zawsze dzieją się gdzieś obok, nas nie dotyczą. Nic bardziej mylnego. Jeżeli nie staniemy się kowalami własnego losu i sami nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo, to nikt inny za nas tego nie zrobi. Pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących przy obsłudze urządzeń grzewczych oraz zadbajmy o odpowiednie warunki do ich funkcjonowania. Czujka tlenku węgla, czy odpowiednie czyszczenie i przeglądy przewodów wentylacyjnych i kominowych, to naprawdę niewielkie koszty względem tego co możemy zyskać- bezpieczeństwo. Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły.
Tlenku węgla: NIE USŁYSZYSZ, NIE ZOBACZYSZ, NIE POCZUJESZ
Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla i przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii. Czujka tlenku węgla nie zastępuje jednak przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
źródło: KPPSP w Działdowie
(Na zdjęciu wóz straży pożarnej)