Kalendarz wydarzeń
Chór Concentus na jazzowo

W niedzielę 12 czerwca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie odbył się koncert muzyki jazzowej w wykonaniu chóru Concentus. Zespołowi towarzyszył band jazzowy w składzie: pianino, perkusja, gitara basowa oraz saksofon.
– Przywitaliśmy publiczność utworem amerykańskiego kompozytora Erica Whitacre „Sing Gently’. Jest to utwór bardzo ważny dla naszej chóralnej społeczności. Przypomina nam czas lockdownu, kiedy to uczestniczyliśmy w jego międzynarodowym wykonaniu w formule chóru wirtualnego wraz z tysiącami chórzystów z całego świata – mówi Dominika Szczepanik, dyrygent chóru Concentus. – Pozwolił nam podtrzymać w tym trudnym czasie, kiedy nie była możliwa normalna praca chóru, energię do wspólnego śpiewania i docenić jak ważna jest to sfera życia dla każdego z nas. Dzięki niemu mogliśmy również nawiązać współpracę z panią Anną Gwardą, akompaniująca nam również tego wieczoru i można bez cienia przesady powiedzieć, że rozumiemy się muzycznie od pierwszej nuty.
Koncert dla chórzystów był wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy zaśpiewali oni muzykę jazzową. – Marzyliśmy o tym z pewną nieśmiałością już od dawna, ponieważ dla wielu z nas jest to ulubiony styl muzyczny, ale z drugiej strony, było to poprzedzone wieloma wątpliwościami. Utwory chóralne mają z reguły swoistą stylistykę i, co za tym idzie, wymagają klasycznego warsztatu wykonawczego – kontynuuje pani Dominika. – Stylistyka rozrywkowa wymagała wypłynięcia na zupełnie nieznane dla nas wody i nabrania pewnego dystansu, zwłaszcza do samych siebie. W pierwszej części koncertu wysłuchano utworów a capella: ludowej angielskiej pieśni „Underneath the Stars” autorstwa Kate Rusby w aranżacji Jima Clementsa, pełnej ekspresji ballady „When I Fall in Love” Victora Younga w opr. Kirby Shaw, Moon River utwór autorstwa Henry’ego Manciniego i Johnny’ego Mercera, nagrany przez Audrey Hepburn w 1961 na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Śniadanie u Tiffany’ego w arr. Felix Vel, Psalm 23 w opracowaniu wszechstronnego i zapewne znanego większości z Państwa artysty, którego trudno jest umieścić w konkretnej szufladce stylistycznej – Bobby’ego McFerrina.
W drugiej części publiczność wysłuchała najważniejszego utworu wieczoru – mszy w aranżacji jazzowej na chór i band jazzowy. „Jazz Missa Brevis” została skomponowana przez współczesnego brytyjskiego kompozytora Willa Todda, a jej poszczególne części stanowią swoistą podróż po różnych stylach i aranżacjach jazzowych. Usłyszelismy swingowo-jazzowe Kyrie, latynoskie Gloria, smooth-jazzowe Sanctus, utrzymane w ciekawym i wymagającym metrum 7/8 Benedictus oraz wyciszające Agnus Dei.
Chórowi towarzyszył zespół w składzie: Paweł Stawiński – pianino, Krzysztof Wojtas – gitara basowa, Krzysztof Olszewski – perkusja Małgorzata Lewandowska – saksofon. Następnie wysłuchaliśmy zespołu Jazz Missa Brevis, w standardzie jazzowym „Caravan”.
Dziękujemy
Serdecznie dziękujemy: Ks. Proboszczowi Stanisławowi Kadzińskiemu, za gościnność, niezmienną od lat życzliwość i otwartość na nasze koncerty, Zarządowi Powiatu Działdowskiego na czele ze Starostą Pawłem Cieślińskim i Burmistrzowi Miasta Działdowo Grzegorzowi Mrowińskiemu – dzięki wsparciu finansowemu za które możliwe było zorganizowanie koncertu w tak rozbudowanej oprawie instrumentalnej, Dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury w Działdowie Sławomirowi Rutkowskiemu za udostępnienie profesjonalnego nagłośnienia oraz Robertowi Markowskiemu za cierpliwe nas z nim oswajanie, Dyrektorowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie Wojciechowi Lipce za gościnność dzięki której Poradnia stała się ostatnio naszym drugim chóralnym domem, mediom oraz wszystkim osobom, których może nie wymieniliśmy, a przyczyniły się do zorganizowania dzisiejszego koncertu. Serdecznie dziękujemy towarzyszącym nam dziś muzykom i zarazem przesympatycznym osobom: Annie Gwardzie – pianino, Małgorzacie Lewandowskiej – saksofon, Pawłowi Stawińskiemu – pianino, Krzysztofowi Wojtasowi – gitara basowa Krzysztofi Olszewskiemu – perkusja