Kalendarz wydarzeń
Burmistrz Ambasadorem Diabetyków, prezes Władysław Kubiński z nową książką, Marszałek z medalami [galeria zdjęć]

W środę 9 listopada, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko-Powiatowe w Działdowie, zorganizowało uroczyste spotkanie.
Podczas spotkania prezes Władysław Kubiński, zaprezentował swoją nową książkę pt. „Zarazy i pandemie na terenie Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem Działdowszszczy”. A wraz z prezesem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD, Jerzym Smukowskim wręczył Marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi Medal 40- lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, za wieloletnie wsparcie ich działalności.
Marszałek otrzymał również drugi medal, za Wsparcie Organizacji Uroczystości Związanych z Ukończeniem Pierwszego Rocznika Weterynarii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Prezes Kubiński wręczył go wraz z dr Zbigniewem Wróblewskim, wiceprezesem Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Olsztynie. Natomiast Odznakę Ambasadora Diabetyków otrzymał burmistrz Działdowa, Grzegorz Mrowiński. Ludmiła Jarzynka i Iwona Ulatowska-Dobucka, otrzymały odznaki Złotego Serca, za wkład włożony w działalność Stowarzyszenia.
— Spotkanie z działdowskimi (i nie tylko) diabetykami, wpisuje się w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą — powiedział burmistrz Grzegorz Mrowiński. — Dziękuję za zaproszenie, i nie tylko dlatego, że czekała na mnie tu wspaniała niespodzianka, ( o czym wcześniej nie wiedziałem). Zostałem bowiem wyróżniony Odznaką Ambasadora Diabetyków, ale też to, że mogłem się tu z Państwem spotkać. Jest to dla mnie zaszczytne wyróżnienie, które zobowiązuje do tego, żeby jeszcze bardziej włączyć się w profilaktykę walki z cukrzycą. W czasie ostatniego „namiotowego miasteczka medycznego”, podczas rozmowy z lekarzami, dowiedziałem się, że gro osób, które trafia do szpitali nie jest świadomych, że mają podwyższony poziom cukru. Najważniejszym problemem dla mnie, jako włodarza tego miasta, jest dotarcie do wszystkich osób i zachęcenie ich do tego, żeby badali poziom cukru. Żeby nie dochodziło do takich sytuacji, że w bardzo złych okolicznościach dowiadujemy się, że jesteśmy chorzy.
Na spotkaniu obecny był również starosta działdowski Paweł Cieśliński.
— Działdowskie Stowarzyszenie działa bardzo prężnie. Dzięki pracy i współpracy członków, dzięki wiedzy, którą pozyskują na kursach, szkoleniach, wykładach, udaje się uchronić naszych mieszkańców od np. stopy cukrzycowej, poprawić warunki ich życia i funkcjonowania oraz kondycję psychiczną — powiedział starosta Paweł Cieśliński. — Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest zawsze obchodzony w Działdowie bardzo hucznie. Stowarzyszenie organizuje wykłady, pogadanki związane z chorobą, wręczane są wyróżnienia. Dlatego cieszymy się bardzo, że takie Stowarzyszenie działa na naszym terenie i tak bardzo pomaga mieszkańcom. Staramy się pomóc, jak tylko jest to możliwe np. w wydawaniu publikacji, tworzonych przez członków stowarzyszenia, ale także lekarzy, wspieramy wyjazdy, spotkania, obiady czwartkowe.
Nie zabrakło tez ciepłych słów i gratulacji od Marszałka Województwa, Gustawa Marka Brzezina.
— W Działdowie Stowarzyszenie działa bardzo aktywnie, jest liczne, no i oczywiście inspiruje inne miejscowości, do podobnych praktyk — powiedział Marszałek. — Cukrzyca, to powszechna choroba cywilizacyjna, może być związana ze stylem życia, z odżywianiem. Chciałbym, żeby pacjenci współpracowali nie tylko ze swoimi lekarzami, ale także między sobą, ważna jest również profilaktyka. Ponad 2 mln Polaków choruje na cukrzycę, a wielu nawet nie wie, że jest na nią chorych. Ważne są badania, zapobieganie tej podstępnej chorobie.
Podczas spotkania wystąpił również prezes Stowarzyszenia Działdowskich Diabetyków Władysław Kubiński.
— Jest to jest dzień upamiętniający przełom w leczeniu cukrzycy, a mianowicie wynalezienia insuliny – życia dla nas — powiedział Władysław Kubiński. – Ja żyję z cukrzycą 45 lat. My, jako Stowarzyszenie działamy już od 25 lat, jesteśmy największym Stowarzyszeniem w naszym województwie, jednym z większych w Polsce. Liczymy 270 osób, a zaczynaliśmy od 30. Zgłaszają się do nas coraz młodsi ludzie. W naszym Stowarzyszeniu od 10 lat nie ma praktycznie nikogo ze stopą cukrzycową, niestety z jednym tylko wyjątkiem. Największy sukces, to, że jesteśmy, istniejemy, że się spotykamy, zwiedzamy świat, zwiedzamy Polskę, poznajemy siebie i swoje problemy – to podstawa naszych działań. Pomagamy sobie nawzajem i próbujemy pomóc, innym. Osiągnięć mamy sporo, wiele publikacji i działań profilaktycznych. A nawiązując do swojej najnowszej książki promuję też akcję szczepień.
Natomiast Krzysztof Bugajski z Olsztyna, konsultant sensorów ABBOTT – system monitorowania glikemii FreeStyleLibr,e opowiedział o wdrożeniu refundacji na te urządzenia, już od nowego roku.
Książkę „Zarazy i pandemie na terenie Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem Działdowszczy” otrzymać można nieodpłatnie w biurze stowarzyszania przy ul. Księżodworskiej 10 pok. 11 (Gmina Działdowo) i w siedzibie Centrum Aktywności Organizacji Pozarządowych przy ul. Zamkowej 6.
(Na zdjęciu głównym stoi grupa osób, w środku burmistrz Grzegorz Mrowiński)
(Galeria zawiera 37 zdjęć z uroczystości obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Działdowie. Imprez odbyła się w sali zamkowej. Na zdjęciach widać osoby przemawiające, odbierające wyróżnienia, siedzące na krzesłach)