Kalendarz wydarzeń
Biskup Toruński Wiesław Śmigiel zaprasza na uroczystą Mszę św. dziękczynną za dar święceń biskupich abpa Tymona Tytusa Chmieleckiego

Pochodzący z Torunia ks. Tymon Tytus Chmielecki przyjął święcenia biskupie w bazylice św. Piotra w Watykanie 13 maja br.Decyzją papieża Franciszka został skierowany do posługi w Gwinei i Mali jako Nuncjusz Apostolski.
Mszę św. dziękczynną sprawować będzie w toruńskiej katedrze 1 czerwca o godz. 17.00 (sobota).
ks. Paweł Borowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej
Drodzy duchowni, osoby konsekrowane i wierni świeccy!
Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia!
W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, 13 maja 2019 r., w Bazylice św. Piotra w Watykanie ks. prał. Tymon Tytus Chmielecki, kapłan diecezji toruńskiej, przyjął święcenia biskupie. Dla diecezji toruńskiej to radość, ale też wezwanie do modlitwy w intencji misji dyplomatycznej Księdza Arcybiskupa. Przed podjęciem służby jako nuncjusz apostolski w Gwinei i Mali, abp Tymon Tytus Chmielecki, będzie sprawował Mszę Świętą w bazylice katedralnej w Toruniu, w sobotę, 1 czerwca br., o godz. 17.00.
Bardzo serdecznie zaprasza kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich do uczestnictwa w tej uroczystej liturgii. Księdzu Arcybiskupowi, towarzyszyć będzie podczas wspólnej celebracji Eucharystii m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Niech uczestnictwo we Mszy Świętej w bazylice katedralnej będzie wyrazem naszej odpowiedzialności za Kościół powszechny, a nasza modlitwa stanie się wsparciem dla pochodzącego z Torunia Księdza Arcybiskupa.
bp Wiesław Śmigiel
Biskup Toruński
Życiorys ks. prał. Tymona Chmieleckiego
Ks. Tymon Tytus Chmielecki urodził się 29 listopada 1965 r. w Toruniu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego (1987), oraz pracy artystycznej i tournée koncertowych m.in. z Filharmonią Pomorską i Państwową Orkiestrą Kameralną w Toruniu, uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1992), wydając monografię najstarszego graduału cysterskiego z Pelplina. Po odbyciu studiów prawniczych, zakończonych doktoratem z Obojga Praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (1995) i publikacją dotyczącą międzynarodowej ochrony dóbr kultury i wkładu Kościoła katolickiego w tę ochronę, uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie Historii Powszechnej i Historii Kościoła na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1999), poświęcając się pracy nad dziejami katolicyzmu w Gruzji w świetle archiwów watykańskich.
Jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i Papieskiego Wyższego Seminarium Rzymskiego, przyjął święcenia kapłańskie z rąk św. Jana Pawła II w Watykanie 26 maja 1991 r. Jako kapłan Diecezji Toruńskiej, po formacji w Papieskiej Akademii Kościelnej kształcącej dyplomatów watykańskich i odbyciu stażu w Reprezentacji Stolicy Świętej w Federacji Rosyjskiej (1993), pracował w charakterze attaché, sekretarza i radcy w Nuncjaturach Apostolskich na Kaukazie (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan), w Afryce zachodniej (Senegal, Mali, Mauretania, Gwinea Bissau i Wyspy Zielonego Przylądka), w Austrii, na Ukrainie, w krajach Azji środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan) oraz w Brazylii. W ostatnich latach był pracownikiem Sekcji do spraw Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
Fot. Piotr Całbecki / diecezja-torun.pl