Kalendarz wydarzeń
Archeolodzy na zamku – w poszukiwaniu tajemniczej palisady

Od poniedziałku, 10 października, na terenie przyzamkowym, prowadzone są prace archeologiczne, mające na celu zweryfikowanie hipotezy, dotyczącej drewnianej palisady, okalającej fosę.
Na mapach (rysunkach) z XVII wieku taka właśnie drewniana palisada była ujęta. Czy był to jedynie projekt, czy odzwierciedlenie stanu faktycznego? Wówczas zamek podlegał remontowi, czy został odnowiony zgodnie z planem, nie wiadomo. Autorem projektu remontu był pan Lemke, a mapy pan Suchodolec, siedemnastowieczni naukowcy.
I temu właśnie służą obecne badania. Prowadzi je archeolog Adam Górecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, wraz z grupą innych archeologów i wolontariuszy. Towarzyszy im (i nawet szuka) pies pana Adama – Jaskier.
— Dopiero rozpoczęliśmy poszukiwania. Odtwarzanie społeczno-kulturalnej przeszłości, wymaga uwagi i ogromnej precyzji — mówi Adam Górecki. — Do tej pory natknęliśmy się na dwa średniowieczne groty, znaleźliśmy też trochę nowożytnej ceramiki m.in. z XVIII, XIX i XX wieku. Fascynująca podróż w przeszłość, może być naprawdę zaskakująca. I mam nadzieję, że czekają nas tu, w Działdowie, wyjątkowe niespodzianki.
mcz
(Na zdjęciu głównym archeolodzy m.in. szef prac Adam Górecki)
(Galeria zawiera 5, zdjęć na których widać archeologów, wolontariuszy, podczas prac wykopaliskowych na terenie przyzamkowym działdowskiego zamku, oraz znaleziony, średniowieczny grot)